Nie złożysz oświadczenia, nie będzie tańszego prądu. Niewielu o tym wie, a termin mija jutro

Jutro o północy mija termin składania wniosków o tańszy prąd dla przedsiębiorców, szpitali i samorządów.
Jutro o północy mija termin składania wniosków o tańszy prąd dla przedsiębiorców, szpitali i samorządów. Fot. Karol Piętek / Agencja Gazeta
Tylko do 29 lipca można złożyć specjalne oświadczenie ws. zamrożenia cen prądu. W przypadku niezłożenia wniosku, obniżek za energię elektryczną nie będzie, o czym mówi ustawa. Przepis dotyczy małych przedsiębiorców, szpitali i samorządów, tyle że… niewielu o tym wie.


Wniosek o tańszy prąd
– Alarmujemy przed #RabunekZaPrąd. Ludzie nic nie wiedzą o „druku”. Razem ze starostą bytowskim Leszkiem Waszkiewiczem idziemy od sklepu do sklepu, przekazujemy wzór oświadczenia, apelujemy #IdźPoSwoje – alarmuje na Twitterze poseł Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej.


Obowiązek składania wniosków do sprzedawców energii elektrycznej nie dotyczy jedynie gospodarstw domowych. Według ustawy ws. cen prądu, dokumenty muszą złożyć mikro i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne, a także "inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej".

Aby ułatwić składanie oświadczeń, punkty obsługi klienta w spółkach energetycznych czynne są przez cały weekend, również w niedzielę, zaś w poniedziałek do północy. Wypełniony druk można wysłać również pocztą do 29 lipca br., a o przyjęciu wniosku zadecyduje data stempla pocztowego, o czym informowało Ministerstwo Energii.


Co zrobić, aby złożyć wniosek? Wystarczy pobrać go ze strony firm energetycznych, od których firmy kupują prąd lub ściągnąć go ze strony Ministerstwa Energii, po czym wydrukować, wypełnić i dostarczyć osobiście, pocztą lub w niektórych przypadkach za pośrednictwem e-maila. Tu wzór wniosku do pobrania.

Rabunek za prąd
Jednak jak zauważyli politycy PO, z powodu braku akcji informacyjnej w tym temacie niewielu małych i mikro przedsiębiorców wie o konieczności złożenia oświadczenia. Tymczasem jeśli nie złoży się wniosku, rachunki za prąd mogą podrożeć nawet o jedną trzecią.

Jak zauważa portal Wysokie Napięcie, do tej pory do sprzedawców energii wpłynęło tak mało pism, że o rządowe dotacje do rachunków za prąd najprawdopodobniej nie wystąpi ponad połowa przedsiębiorstw.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł