NIK skontrolowała termomodernizacje. Podwyżki cen prądu zjadły oszczędności

Termomodernizacje budynków spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce przyniosły efekty słabsze, niż oczekiwano. To efekt podwyżek cen prądu, które zjadły oszczędności.
Termomodernizacje budynków spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce przyniosły efekty słabsze, niż oczekiwano. To efekt podwyżek cen prądu, które zjadły oszczędności. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
W wyniku przeprowadzanej za środki publiczne termomodernizacji skontrolowane przez NIK spółdzielnie mieszkaniowe ograniczyły zużycie energii cieplnej i obniżyły koszty ogrzewania budynków. Mimo to nie oszczędziły zbyt wiele. Dlaczego? Winne okazały się podwyżki cen energii oraz nierzetelnie sporządzone audyty.


Efekty mniejsze, niż oczekiwano
354 budynki mieszkalne na terenie całej Polski, w których przeprowadzono termomodernizację z udziałem środków publicznych, zostało skontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli pod kątem efektywności przeprowadzonych prac. Organ ocenił zgodność rzeczowego wykonania zadania z przyjętymi założeniami, ograniczenie zużycia energii cieplnej oraz zmniejszenie opłat z tytułu jej zakupu

Okazało się, że termomodernizacja rzeczywiście przyniosła obniżenie zużycia energii. Jednak o wiele niższe, niż przewidywały audyty energetyczne, bo aż o 42 proc. mniejsze. Co więcej 20 proc. audytów, załączonych do wniosków o udzielenie pożyczki na termomodernizację, miało błędy. Były na tyle poważne, że zdyskwalifikowałyby spółdzielnie w konkursie o otrzymanie dofinansowania - mimo to udało im się pożyczkę dostać.

„Jak wynika z danych udostępnianych przez spółdzielnie (…) roczne zużycie energii cieplnej zmalało o 22%, natomiast koszty zakupu tej energii ograniczono tylko o 12%. W badanych spółdzielniach uzyskano oszczędności w wysokości niespełna 30% wartości planowanych” – czytamy w raporcie.


Podwyżki cen prądu zjadły oszczędności
Nie tylko wadliwie sporządzone audyty przyczyniły się do tak słabych wyników. Duże znaczenie miały również podwyżki cen energii, głównie z powodu wzrostu cen paliw. W efekcie utracono prawie połowę możliwego do osiągnięcia efektu ekonomicznego termomodernizacji.

Termomodernizację można przeprowadzić również we własnym domu, jak również otrzymać w tym celu unijną dotację. Wystarczy złożyć wniosek w ramach programu „Czyste powietrze”. Choć proces przyznawania dofinansowań jest opóźniony z powodu niedawnego monopolu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na unijne dotacje, istnieje szansa na jego otrzymanie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby