Morawiecki na łamach niemieckiej prasy poucza Unię Europejską. Wzywa do pójścia w jego ślady

Mateusz Morawiecki wypowiedział wojnę mafii VAT. Teraz chce by Unia poszła w jego ślady.
Mateusz Morawiecki wypowiedział wojnę mafii VAT. Teraz chce by Unia poszła w jego ślady. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” premier Mateusz Morawiecki mówi o swoich osiągnięciach w walce z mafią VAT i wzywa Unię podjęcia podobnych kroków.


„Nasza walka przeciwko mafii VAT jest prawdziwym europejskim sukcesem. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami i zachęcić inne kraje UE do pójścia w nasze ślady” – przekonuje Morawiecki w artykule opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.


Morawiecki uważa, że podatek VAT zapewnia sprawne działanie europejskiego wspólnego rynku – podaje Deutsche Welle. Zaznacza jednak, że podatek jest podatny na nadużycia. Dlatego Polska od 2016 roku uszczelniła system, wprowadzając nowe instrumenty IT oraz zmiany przepisów.

Premier podkreśla, że zmniejszenie o połowę utraty VAT oznaczałoby dodatkowe miliardy euro dla unijnego budżetu. Morawiecki zaproponował powstanie „koalicji chętnych” – krajów, które dobrowolnie podejmą walkę z oszustwami VAT.

Split payment w Polsce
Mechanizm podzielonej płatności, miał wejść w życie 1 września bieżącego roku. Jednak Mateusz Morawiecki po rozmowie z przedsiębiorcami zdecydował się odłożyć termin jego wdrożenia na 1 listopada.

Jak wyjaśniał premier, choć propozycji dotyczących split paymentu było wiele, jeden postulat „dość technicznie brzmiący i związany z księgowością” wzbudził jego szczególną uwagę. Dotyczył przesunięcia terminu wdrożenia split paymentu, przedsiębiorcy skarżyli się bowiem, że do września nie wyrobią się z dostosowaniem poszczególnych systemów księgowych.


Według resortu finansów split payment ma być batem na nieuczciwym kontrahentów i podatkowych oszustów. W praktyce przedsiębiorcy obawiają się, że będzie zamrażał ich środki i utrudniał prowadzenie biznesu.

Mechanizm podzielnej płatności, jak wskazuje nazwa, będzie rozdzielał płatność – kwota netto wpływa na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy, kwota VAT - na specjalne konto VAT. Dzieleniem pieniędzy zajmuje się bank. Przedsiębiorca musi jedynie wybrać opcję podzielonej płatności elektronicznej dokonując przelewu (kwotą brutto).

Przedsiębiorca, który będzie próbował uniknąć „dobrowolnego” mechanizmu podzielonej płatności, tzw. split payment, popełni przestępstwo karnoskarbowe. Jeśli więc nie rozdzieli swoich płatności VAT, będzie musiał sporo zapłacić.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł