Nawet 3,45 zł za wysłanie... e-maila. Oto cennik nowych "poleconych" Poczty Polskiej

Cyfrowy polecony trafi do e-skrzynek. Poczta dostanie za jednego maila od 2 do 3,45 zł.
Cyfrowy polecony trafi do e-skrzynek. Poczta dostanie za jednego maila od 2 do 3,45 zł. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Prace rządu nad skrzynką e-mail, służącą do urzędowej korespondencji, dobiegają końca. Wysyłanie maili kojarzy się raczej z darmowym przekazywaniem wiadomości, jednak te z poczty będą generować koszty.


Przedsiębiorcy twierdzą, że cennik tej usługi jest szokująco wysoki, natomiast cała akcja to pompowanie pieniędzy do państwowej spółki – donosi Gazeta Wyborcza. Każdy e-mail ma pochłaniać od 2 zł do 3,45 zł z budżetu państwa.

Cała korespondencja urzędowa, czyli listy z urzędu skarbowego, z ZUS-u czy informacje z urzędu gminy trafiałaby do e-skrzynki. Także listy z sądów mogłyby być dostarczane tą drogą.

Można więc uznać, że idea jest słuszna, gdyby nie fakt, że cały proces będzie generował koszty, w wysokości 2 zł netto za jeden list cyfrowy polecony i 3,45 w przypadku korespondencji od podmiotu publicznego do podmiotu niepublicznego.

Jak twierdzi Konfederacja Lewiatan, rozwiązanie skonstruowano tak, aby – jak najbardziej chronić przychody Poczty Polskiej, która obsługiwać ma cały system.

O tyle dobrze, że projekty rozporządzeń mówią, iż Poczta Polska nie pobierze opłat za doręczanie takiej korespondencji nadawanej od podmiotu niepublicznego do podmiotu publicznego.

Poczta Polska zmienia i upraszcza cennik
Niedawno pisaliśmy w INNPoland.pl, że Poczta Polska ma nowy cennik usług listowych. Rzecznik poczty zapewniał, że oznacza to uproszczenie oferty przesyłek. Jednak wraz z uproszczeniem nie ma co liczyć na obniżki cen. Z danych poczty wynika, że zapłacimy nawet o 9 złotych więcej.

Za listy w kategorii S (do 500 g) trzeba zapłacić od 3,3 zł za format M (do 1 kg) – od 4 zł, a za L (do 2 kg) – od 6,6 zł. Ceny paczek pozostały bez zmian.

Z wyliczeń PP wynika, że statystyczne gospodarstwo domowe do tej pory wydawało rocznie 70,87 zł na listy, po zmianach będzie to o 9 zł więcej.

Poczta jak kawiarnia
Stanie w kolejkach jest bardzo uciążliwe, ale Poczta Polska planuje umilić swoim klientom ten czas. Nie ma co marzyć o tym, że będą one krótsze, ale za to oczekiwanie stanie się o wiele przyjemniejsze. Sposobem na to jest rozszerzenie oferty poczty o kawę, kanapki, czy lody.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł