Oto najbogatsze gminy w Polsce. Imponujące dochody na jednego mieszkańca

Kleszczów od od początku istnienia rankingu jest najbogatszą gminą w Polsce.
Kleszczów od od początku istnienia rankingu jest najbogatszą gminą w Polsce. Fot . Marcin Stepien / Agencja Gazeta
Najbogatszą gminą w Polsce od 2002 roku jest Kleszczów. Co ciekawe, to właśnie od tego roku GUS publikuje zestawienie najbogatszych gmin. Łączna suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła tam 44 tys. zł.


Tak wysoki wynik gminy położonej w woj. łódzkim jest efektem wysokich wpływów z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej – wyjaśnia PAP. Na terenie gminy znajdują się Elektrownia Bełchatów oraz Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów.

Drugie miejsce zajęła gmina Świeradów-Zdrój. Tam na jednego mieszkańca przypadło w ub. Roku 15,9 tys. zł. Na trzecim miejscu znalazła się gmina Rewal z dochodem na poziomie 14,3 tys. zł na mieszkańca.

Natomiast na końcu zestawienia znalazła się gmina Zawadzkie – 3,2 tys. zł. Przedostatnie miejsce zajęła gm. Bolesław z podobnym wynikiem.

Kleszczów jak polski Kuwejt
Dopłaty do zagranicznych wycieczek dla dzieci, darmowy basen i „becikowe” w wysokości 5 tys. złotych – jak pisaliśmy w INNPoland.pl, gmina Kleszczów nie przez przypadek nazywana jest „polskim Kuwejtem”.

Małgorzata Janowska z PiS wytknęła jednak gminie, że ta pasie się na „państwowym”. A dokładniej na spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która rocznie wpłaca do budżetu Kleszczowa 250 mln złotych (to 90 proc. całego budżetu).

Samorządy wydają pieniądze przez błędy rządu
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, gmina Ostrowice zbankrutowała na początku tego roku. Kilkadziesiąt innych jest tym zagrożonych. Łączne zadłużenie polskich samorządów to aż 74 miliardy złotych. Ministerstwo Finansów alarmuje, że ich władze coraz częściej zadłużają się w parabankach. To zaś – jak pokazuje przykład Ostrowic – najprostsza droga do bankructwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł