Prezydent Duda złożył dziś ważny podpis. Będziemy mieć w Polsce zupełnie nowy rodzaj spółek

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis na nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Prosta Spółka Akcyjna ma pomóc startupowcom.
Prezydent Andrzej Duda złożył podpis na nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Prosta Spółka Akcyjna ma pomóc startupowcom. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis na nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, która wprowadza nowy rodzaj spółki. Prosta Spółka Akcyjna ma ułatwić założenie spółki oraz pozyskanie kapitału. Nowe prawo ma przyczynić się do powstawania i rozwoju startupów w Polsce.


Ustawa zacznie obowiązywać 1 marca 2020 roku – czytamy na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Wśród zalet rozwiązania ministerstwo wymienia szybką rejestracją i brak bariery wejścia – wystarczy złotówka kapitału na start.

– To nie częsta sytuacja w polskim systemie prawnym i w polskim prawie gospodarczym i handlowym, że utworzona zostaje nowa instytucja. Nie pamiętam (...), kiedy ostatni raz wprowadzaliśmy do polskiego systemu prawnego nową spółkę, ale to chyba były jeszcze lata 90–te – mówił prezydent cytowany przez TVP Info.

Naukowcy o Prostej Spółce Akcyjnej
Zdaniem 40 naukowców z wydziałów i katedr prawa gospodarczego, nowy projekt budzi poważne zastrzeżenia. Skoro spółka może mieć złotówkę kapitału, to jak zabezpieczyć roszczenia wierzycieli, gdyby prowadzone było postępowanie upadłościowe?


Prace nad projektem tzw. prostej spółki akcyjnej trwały przez ostatnie cztery lata. – Tradycyjne spółki akcyjne są drogie w utrzymaniu. Bardzo niewielu księgowych wie, jak je prawidłowo księgować. Jest dużo zawiłości prawnych, o których trzeba pamiętać, bo księgi podlegają kontroli przez biegłego rewidenta – mówiła w rozmowie z INNPoland Justyna Broniecka z ReduTax.

W tej chwili aby założyć spółkę z o.o., należy mieć co najmniej 5 tysięcy złotych na kapitał zakładowy. Spółka Akcyjna wymaga wyłożenia 100 tysięcy. PAS ma w założeniu pozwolić uniknąć tych problemów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł