Polacy mają dość pijanych kierowców. Chcą więcej kontroli i wyższych kar

Połowa Polaków uważa, że kontroli alkomatem jest w Polce za mało.
Połowa Polaków uważa, że kontroli alkomatem jest w Polce za mało. 123rf.com
Mimo że drogowe kontrole z policyjnym alkomatem odbywają się u nas stosunkowo często w porównaniu do reszty Europy, połowa Polaków uważa, że to i tak za mało. Według krajan za niskie są również kary, jakie spotykają nietrzeźwych kierowców.


Polacy chcą częstszych kontroli
Stosunek Polaków do częstotliwości kontroli drogówki i wysokości kar dla kierowców prowadzących po spożyciu alkoholu na zlecenie AlcoSense Laboratories zbadał SW Research, o czym pisze "Fakt".

Choć liczba policyjnych kontroli trzeźwości w Polsce należy do najliczniejszych w całej Europie, to 50,5 proc. ankietowanych stwierdziła, że badania alkomatem odbywają się za rzadko. 33,5 proc. przepytanych było zadowolonych z aktualnej liczby kontroli.

Dodatkowo wielu badanych uważa, że obecnie stosowane kary są za niskie. Jako propozycje nowych kar za jazdę pod wpływem alkoholu badani najliczniej (ok. 82 proc.) wskazali prace społeczne, zawieszenie prawa jazdy na co najmniej rok oraz obowiązkową instalację blokady alkoholowej w samochodzie. 73,1 proc. ankietowanych opowiedziała się również za rocznym zakazem wykonywania zawodów wymagających prowadzenia pojazdu.


Co ciekawe, na pytania odpowiadały wyłącznie osoby posiadające prawo jazdy. Badanie przeprowadzono w maju 2019 r. na reprezentatywnej grupie 1090 polskich kierowców.

Wypadki drogowe w Polsce
Polska odpowiada aż za 11 proc. śmiertelnych wypadków drogowych w całej Unii Europejskiej. W zeszłym roku w Polsce zanotowano 76 śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na 1 mln mieszkańców, jak pisaliśmy w INNPoland.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł