Krajowy Rejestr Długów pęka w szwach. Zaległości finansowe Polaków to grube miliardy złotych

Liczba zadłużonych Polaków jest coraz większa. W ciągu pięciu lat zadłużenie wzrosło o 182,5 proc.
Liczba zadłużonych Polaków jest coraz większa. W ciągu pięciu lat zadłużenie wzrosło o 182,5 proc. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Liczba dłużników w Polsce jest coraz większa, a ich zadłużenia coraz wyższe. Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej podało nowe informacje o liczbie zadłużonych Polaków i wysokości ich długów. W ciągu zaledwie pięciu lat zadłużenie wzrosło aż o 182,5 proc.


W KRD widnieje 2,7 mln dłużników, a ich zaległości finansowe sięgają 54,7 mld zł – podaje Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, cytowany przez rmf24.

Większość dłużników, bo 63 proc. stanowią mężczyźni. Są to najczęściej 30-40 latkowie z najmniejszych miejscowości.

Kwota niespłaconych pożyczek jest astronomiczna
Według danych Krajowego Rejestru Długów na początku roku mieliśmy aż 1,49 mld zł niespłaconych pożyczek. Ta kwota jest niemal trzy razy wyższa niż zadłużenie rodaków sprzed czterech lat. Co więcej, wynik obejmuje wyłącznie długi w firmach pożyczkowych, bez udziału banków.

Statystyczny Polak jest zadłużony w firmie pożyczkowej średnio na ok. 4 531 zł. Jeszcze 4 lata temu ta kwota wynosiła prawie połowę mniej, bo 2 451 zł. Czasy, w których Polacy korzystali z tzw. chwilówek, pożyczając np. 500 zł z krótkim terminem spłaty, to już przeszłość. Jak zauważają eksperci KRD, dziś rodacy zapożyczają się w firmach pożyczkowych na większe kwoty, sięgające nawet 15 tys. zł.

Dług publiczny Polski to ponad bilion złotych
Kwota zadłużenia Polski przekroczyła bilion złotych i wciąż rośnie. Jednak nie sama liczba jest najważniejsza, a fakt, że w którymś momencie te pieniądze trzeba będzie zwrócić.

Ekonomiści są bezpośredni w tej sytuacji. Ostrzegają, że ukryty dług publiczny jest znacznie wyższy niż ten podany przez ministerstwo finansów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł