Dowody osobiste w Polsce do wymiany. Ledwo weszły nowe, a już zapowiedziano następne

Regulacje unijne zmuszają do wprowadzenia nowych dowodów. Będą w nich zakodowane odciski palców.
Regulacje unijne zmuszają do wprowadzenia nowych dowodów. Będą w nich zakodowane odciski palców. Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Dokumenty z czipem funkcjonują zaledwie kilka miesięcy, a już pojawiają się informacje o jeszcze nowszych dowodach. Wszystko przez nowe regulacje unijne, które weszły w życie z początkiem sierpnia.


Chodzi o rozporządzenie PE i Rady, które wprowadza nowe standardy związane z wyglądem blankietu dowodu osobistego – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Na nowym dowodzie będzie musiał być widoczny dwuliterowy kod państwa członkowskiego na tle unijnych gwiazd.

Z kolei warstwa elektroniczna dowodu musi zawierać dwa odciski palców posiadacza w cyfrowym formacie.

Termin na dostosowanie dowodów osobistych minie 2 sierpnia 2021 roku. Warto zaznaczyć, że prace nad obecnymi e-dowodami trwały ponad dekadę.

Firmy nie mogą kopiować naszych dokumentów
Skanowanie naszych dokumentów przez firmy jest zabronione. Nowy zakaz wszedł w życie 12 lipca i dotyczy dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy, kart pojazdu oraz legitymacji osób niepełnosprawnych.

Firmy często skanują nasze dowody, aby zabezpieczyć się przed kradzieżą. Ta praktyka była wielokrotnie krytykowana najpierw przez generalnego inspektora ochrony danych osobowych, a potem Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Uważają bowiem, że powielanie dokumentów jest ryzykowne, ponieważ dzięki temu można w łatwy sposób sfabrykować kopię oryginału i np. wziąć kredyt na jego właściciela.

Za złamanie przepisów grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Co dwudziesty Polak rocznie traci swoją tożsamość
Dzieje się to na skutek kradzieży czy zgubienia dowodu osobistego. Niebagatelną „pomocą” dla oszustów są zakazane dowody kolekcjonerskie lub kserokopie dokumentów, które z różnych przyczyn trafiają w niepowołane ręce.

W marcu głośno było o wpadce serwisu Booking.com, który udostępnił zdjęcia dowodów osobistych swoich użytkowników.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.