Dwa lata więzienia za ksero dowodu. Firmy nie będą mogły kopiować naszych dokumentów

Za ksero dokumentów osobistych będzie grozić kara dwóch lat więzienia.
Za ksero dokumentów osobistych będzie grozić kara dwóch lat więzienia. Fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Gazeta
Skanowanie naszych dokumentów przez firmy będzie zabronione. Nowy zakaz wchodzi 12 lipca i będzie dotyczył dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy, kart pojazdu oraz legitymacji osób niepełnosprawnych. Natomiast nie jest pewne czy przepisy będą dotyczyć banków, firm ubezpieczeniowych i telekomów.


Firmy często skanują nasze dowodu, aby zabezpieczyć się przed kradzieżą. Ta praktyka była wielokrotnie krytykowana najpierw przez generalnego inspektora ochrony danych osobowych, a potem Urząd Ochrony Danych Osobowych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.


Uważają bowiem, że powielanie dokumentów jest ryzykowne, ponieważ dzięki temu można w łatwy sposób sfabrykować kopię oryginału i np. wziąć kredyt na jego właściciela.

Firmy od 12 lipca będą mogły jedynie poprosić o okazanie dowodu w celu spisania danych niezbędnych do weryfikacji osoby, z którą podpisują umowę.

Za złamanie przepisów grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Zdjęcia dowód trafiły na Facebook
Przeglądasz sobie Facebooka, a tam zdjęcie twojego dowodu osobistego – pisaliśmy w marcu w INNPoland. Taka historia spotkała użytkowników serwisu booking.com. To wszystko przez algorytm, który automatycznie tworzy reklamy.

Kradzieże na dowody kolekcjonerskie
W grudniu 2018 roku prezydent podpisał ustawę, która zakazuje handlu tzw. dowodami kolekcjonerskimi – pisaliśmy na początku roku w INNPoland.

Jednak najprawdopodobniej nadal będzie możliwe popełnianie przestępstw przy użyciu tzw. kradzieży tożsamości. Zwłaszcza, że producenci podróbek zaczęli się szeroko reklamować w sieci.

Znany polski portal handlował skanami dowodów osobistych
Te i inne równie „atrakcyjne” oferty można było znaleźć na ogólnodostępnym polskim serwisie Oglaszamy24.pl – pisaliśmy rok temu. Portal z ogłoszeniami to istne eldorado dla oszustów.

Jeden z użytkowników serwisu Wykop.pl zwrócił wtedy uwagę internautów na nielegalną ofertę sprzedaży oryginalnych skanów dowodów osobistych i kont bankowych na serwisie.

Zakaz kserowania dowodów przez banki
Być może po operatorach telekomunikacyjnych przyszedł czas na banki – pisaliśmy w ubiegłe wakacje. Urząd Ochrony Danych Osobowych debatował wtedy nad skargą obywatela, który uznał, że skopiowanie przez banki dowodów tożsamości łamie zawartą w przepisach regułę minimalizacji.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł