Słynna stadnina koni w Janowie z milionami straty. Zwierzęta przebywają w skandalicznych warunkach

Wyniki finansowe słynnej stadniny w Janowie są opłakane. W jeszcze gorszym stanie jest hodowane tu bydło
Wyniki finansowe słynnej stadniny w Janowie są opłakane. W jeszcze gorszym stanie jest hodowane tu bydło fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta
Słynna stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim w 2018 roku odnotowała 3 mln 273 tys. złotych straty. Wystarczyły cztery lata rządu PiS, by z dochodowej dotąd inwestycji znikło ok. 6,4 mln zł. To jeszcze nie koniec – okazuje się, że żyjące tam zwierzęta przetrzymywane są w skandalicznych warunkach.


Złe finanse, jeszcze gorsze warunki
O sprawie donosi dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski, któremu udało się dotrzeć do rocznego sprawozdania finansowego stadniny i kontroli przeprowadzonej przed Departament Nadzoru nad Spółkami Krajowego Ośrodka Rolnictwa w sprawie warunków przetrzymywanych tam zwierząt.

Z dokumentów wynika, że stadnina w Janowie Podlaskim zamknęła 2018 rok ze stratą rzędu 3 237 243 zł. Strata jest dwa razy większa niż w 2017 r. Jeszcze trzy lata wcześniej ośrodek osiągał 3,2 mln złotych dochodów, co oznacza, że w tym czasie z kasy stadniny znikło ok. 6,4 mln zł.

Jeszcze gorszych wieści dostarczyły wyniki kontroli warunków, w jakich żyją zwierzęta. W przypadku przechowywania koni arabskich zastrzeżeń nie ma. Jednak bydło, na których hodowli stadnina miała zarabiać, przetrzymywana jest w „dramatycznie złych warunkach sanitarno-higienicznych, żywieniowych”.


– Kontrolerzy wskazują, że ściany, ściółka i same zwierzęta są oblepione zaskorupiałymi odchodami. Zanieczyszczona odchodami ma być również woda, którą piją krowy – zauważa stacja.

Wystarczyły rządy PiS
Słynna na cały świat stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim przez lata przynosiła milionowe zyski. Dzisiejszy Pride of Poland jest zaledwie cieniem niegdyś prestiżowej aukcji koni.

Problemy stadniny rozpoczęły się od czasu przejęcia władzy w Polsce przez PiS. Kierownictwo i kadra, która zajmowała się końmi od wielu lat została „wysadzona z siodła” i zastąpiona zaufanymi ludźmi rządzącej partii. W 2015 r. uległa również „przebranżowieniu” - od 2015 r. zaczęła zarabiać na hodowli bydła i sprzedaży mleka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby