PIT z nową stawką – wiemy, od kiedy. Sprawdź, ile możesz zyskać na obniżce podatku

Obniżenie stawki PIT to jeden z elementów piątki Kaczyńskiego.
Obniżenie stawki PIT to jeden z elementów piątki Kaczyńskiego. Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Projekt ustawy zakładający obniżkę stawki podatku PIT z 18 proc. na 17 proc. jest jedną z propozycji w “piątce Kaczyńskiego”. Ministerstwo Finansów wskazuje, że dzięki nowym propozycjom do portfeli Polaków trafi więcej pieniędzy.


Obniżka podstawowej stawki podatku dochodowego z 18 do 17 proc. ma rocznie kosztować państwo 6,3 mld zł – donosi portal WP Finanse. Komunikat resortu finansów wskazuje, że osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie (2250 zł) zyskają 472 zł rocznie. Z kolei zarabiając średnią pensję (4765 zł), można zyskać rocznie 732 zł.

Podatek będzie rozliczany na nowych zasadach od 1 stycznia 2020 roku.

Samorządy stracą na obniżce PIT
Ustawa o obniżce PIT z 18 do 17 procent przyniesie osobliwy skutek. Choć skorzystają na niej pracownicy, znacznie stracą samorządy. Z powodu niższego podatku wiele polskich miast będzie musiało zrezygnować z ważnych inwestycji, wartych miliony złotych.

Ponad 70 miast należących do Związku Miast Polskich wymieniło listę inwestycji, z których realizacji będzie musiało zrezygnować z powodu obniżki PIT z 18 do 17 proc. Są wśród nich inwestycje drogowe, oświatowe i sportowe.

Najbiedniejszym przepadną zasiłki
Niższy PIT nie ucieszy wszystkich. Osoby, które pobierają zasiłki i świadczenia socjalne mogą je stracić, gdy nowe przepisy wejdą w życie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.