Wyższy podatek przez wakacyjną pracę dziecka. Rodzicu, uważaj, bo możesz stracić ulgi

Młodzi nie mogą zarabiać zbyt dużo, bo ich rodzice zapłacą za to wyższy podatek.
Młodzi nie mogą zarabiać zbyt dużo, bo ich rodzice zapłacą za to wyższy podatek. Fot. Łukasz Giza
Wakacje to dla młodych dobry okres nie tylko na odpoczynek, ale także podjęcie pierwszej pracy. Zarobione pieniądze mogą przeznaczyć na wymarzony wyjazd lub inne przyjemności. Ważne jednak, żeby ich pensja nie była zbyt wysoka, bo stracić na tym mogą rodzice.


Przekroczenie limitu dochodów może doprowadzić do utraty ulgi – podaje portal podatkowo-księgowy gofin.pl. – O prawie podatnika do rozliczenia w charakterze samotnego rodzica oraz prawie do skorzystania z tzw. ulgi na dzieci decydują przychody pełnoletniego uczącego się dziecka – czytamy dalej.


Przy tym należy zaznaczyć, że kwota zarobiona przez dziecko nie może w skali roku przekroczyć 3089 zł. Dodatkowym warunkiem jest to, że młodociany nie może mieć ukończonych 25 lat. Może za to uczyć się lub studiować za granicą.

Do limitu zaliczają się wszelkie przychody nawet z drobnej pracy zarobkowej. Natomiast można je pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu. Dodatkowo dochód uzyskany za granicą można zmniejszyć o 30 proc. diety w ramach podróży służbowej.

Należy jednak zaznaczyć, że nie można odliczać składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli zostały potrącone przez płatnika – tak jak w przypadku studentów poniżej 25. roku życia zatrudnionych na umowę o pracę.

Szybki i łatwy zarobek w wakacje? Uważaj na takie ogłoszenia
Szybki, wakacyjny zarobek dla wielu oznacza dorywczą pracę sezonową. Tymczasowe zatrudnienie znaleźć można przede wszystkim w sektorze rolnym i budowlanym, ale również w przemyśle, handlu czy transporcie. Chętnych do pracy nie brakuje, szczególnie wśród studentów i cudzoziemców, jednak podczas poszukiwania szybkiego zarobku warto mieć baczenie na oszustów, polujących na dane osobowe.


Jak zauważają eksperci serwisu chronPESEL.pl, w rzeczywistości niektóre ogłoszenia wcale nie oferują pracy, a mają na celu wyłudzenie danych osobowych. Oszuści wiedzą, że poszukujący pracy tymczasowej chętnie przekazują potencjalnemu pracodawcy swoje dane osobowe, w tym numer dowodu osobistego, PESEL czy numer rachunku bankowego.


Polacy na emigracji klepią biedę
Emigracja na Zachód jest już nieopłacalna, a przynajmniej do Wielkiej Brytanii i Holandii. Mimo że zarobki są tam większe, koszty życia również, więc to, co Polacy zarobią, zaraz wydadzą. Za sześć lat skończy się również płacowe eldorado w Niemczech.

Polacy wyjeżdżający na zarobek za granicę nie mają co liczyć na duże pieniądze. Według wyliczeń Narodowego Banku Polskiego mediana zagranicznych pensji Polaków zbliżona jest do 6 tys. zł na rękę w czterech badanych krajach: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii.

Mimo iż polska mediana wynosi ok. 2,85 tys. zł na rękę, to warunki Polaków za granicą oraz tych pozostających w kraju są podobne. W pozostałych krajach życie jest o wiele droższe niż u nas. Według ostatnich danych Eurostatu najtańszy koszyk konsumpcji bieżącej w UE znajdziemy w Rumunii, Bułgarii i… Polsce.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.