Szybki i łatwy zarobek w wakacje? Uważaj na takie ogłoszenia, mogą być pisane przez oszustów

Praca dorywcza to dla wielu sposób na szybki, wakacyjny zarobek. Niestety niektóre ogłoszenia o pracę tymczasową mogą być pisane przez oszustów
Praca dorywcza to dla wielu sposób na szybki, wakacyjny zarobek. Niestety niektóre ogłoszenia o pracę tymczasową mogą być pisane przez oszustów Fot. Agnieszka Kosiec / Agencja Gazeta
Szybki, wakacyjny zarobek dla wielu oznacza dorywczą pracę sezonową. Tymczasowe zatrudnienie znaleźć można przede wszystkim w sektorze rolnym i budowlanym, ale również w przemyśle, handlu czy transporcie. Chętnych do pracy nie brakuje, szczególnie wśród studentów i cudzoziemców, jednak podczas poszukiwania szybkiego zarobku warto mieć baczenie na oszustów, polujących na dane osobowe.


Oszuści biorą na celownik pracowników
„Eksperci chronPESEL.pl zwracają uwagę, że w internecie codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia, które zazwyczaj w żaden sposób nie są weryfikowane przez publikujące je serwisy. Na stronie jednego z kluczowych polskich portali przedstawiających oferty pracy, codziennie dostępnych jest kilkaset ofert pracy, z czego parędziesiąt dotyczy ofert o pracę na czas określony” – zauważa portal wp.pl.

I choć część ogłoszeń jest wiarygodnych, znajdą się też takie wstawiane przez oszustów. Aby przyciągnąć zainteresowanych, w ofertach pracy używają atrakcyjnych sformułowań „szybko”, „łatwo”, „wypłata co 2 tygodnie”, „wysokie zarobki”.

Jak zauważają eksperci serwisu chronPESEL.pl, w rzeczywistości ogłoszenia wcale nie oferują pracy, a mają na celu wyłudzenie danych osobowych. Oszuści wiedzą, że poszukujący pracy tymczasowej chętnie przekazują potencjalnemu pracodawcy swoje dane osobowe, w tym numer dowodu osobistego, PESEL czy numer rachunku bankowego.

Warto sprawdzać
Z tego powodu każde zawarcie umowy, nawet pracy tymczasowej, powinno być poprzedzone rozmową twarzą w twarz lub upewnieniem się, że firma, do której aplikujemy, rzeczywiście istnieje. Można to sprawdzić m.in. na stronie CEIDG czy Ministerstwa Sprawiedliwości, ale również na płatnych portalach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.