Polacy chcą mieć wybór, by móc pracować w niedzielę. Studenci i emeryci krytykują zakaz handlu

Emeryci i studenci są przeciwni zakazowi handlu w niedzielę.
Emeryci i studenci są przeciwni zakazowi handlu w niedzielę. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ponad połowa Polaków jest zdania, że każdy powinien mieć możliwość wyboru czy chce pracować w niedzielę. Z kolei prawie połowa uważa, że w tym zakresie nie powinno być żadnych ograniczeń. Największymi przeciwnikami zakazu niedzielnego handlu są studenci i emeryci.


Ankieta przeprowadzona na Polakach przez SW Research pokazuje, że 55 proc. chce mieć wybór, a 47 proc. uważa, że nic nikt nie powinien ich ograniczać – donoszą Wirtualnemedia.pl. Mowa oczywiście o pracy w niedzielę. Aż 85 proc. badanych uważa, że niedzielna praca powinna być dodatkowo wynagradzana.

Ponad połowa (53,5 proc.) uważa, że w niedzielę stawka godzinowa powinna być wyższa (150 proc.). Druga najczęściej typowana odpowiedź (16 proc.) to wyższy przelicznik godzinowy (1 godz. jak 1,5 godz.). Za jednym dzień wolnym w tygodniu w zamian za przepracowaną niedzielę jest 15,3 proc. badanych.

Część studentów i emerytów badanych przez firmę Danae jest rozgoryczona tym, że nie może pracować w niedzielę. Stracili przez to pewną część dochodów. Studenci zaznaczają, że w weekendy dorabiali w centrach handlowych, z kolei emeryci wskazują, że praca w handlu była dla nich najmniej obciążająca.


Zakaz handlu w niedzielę utrudnił życie pracującym matkom
Nie tylko emerytów i studentów, ale także matki irytuje zakaz handlu w niedzielę. Blisko połowa pracujących matek oraz małych przedsiębiorców uważa, że zakaz negatywnie wpłynął na ich życie. Co więcej, są oni zdania, że każdy powinien sam zadecydować, czy będzie pracować tego dnia, czy nie.

Przez zakaz handlu kolejne tysiące małych sklepów zniknęło z mapy
Przed wprowadzeniem zakazu handlu zwolennicy tego rozwiązania twierdzili, że osłabią wielkie sieci handlowe a małe polskie sklepy urosną w siłę. Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że stało się dokładnie odwrotnie. W ciągu roku zamknięto aż 27 tysięcy firm z branży handlu detalicznego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.