Polskie firmy toną w długach. Wysokość ich zaległości po II kw. przyprawia o zawrót głowy

Dług polskich firm wynosi ponad 31 mld zł. Najbardziej zadłużony handel, przemysł i budownictwo.
Dług polskich firm wynosi ponad 31 mld zł. Najbardziej zadłużony handel, przemysł i budownictwo. Fot Agnieszka Kosiec / Agencja Gazeta
Regulowanie płatności nie jest najmocniejszą stroną polskich firm. Obecnie ich zaległości wobec banków i kontrahentów wynoszą ponad 31 mld zł. Na przegranych pozycjach jest handel, przemysł oraz budownictwo.


"Łączna wartość przeterminowanych (...) zobowiązań kredytowych i pozakredytowych polskich przedsiębiorstw, widoczna w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie Biura Informacji Kredytowej na koniec czerwca 2019 roku dobiła do 31,26 mld zł" – poinformował w komunikacie BIG InfoMonitor.

Zaległości handlu wobec banków i kontrahentów wynoszą niemal 7,2 mld zł. Zaraz za nim jest przemysł, który jest zadłużony na ponad 5,4 mld zł. Niewiele lepiej radzi sobie budownictwo z długiem wynoszącym około 5 mld zł – wymienia Puls Biznesu.

W II kwartale długi przedsiębiorców, bo aż o 849 mln zł. Stoi za tym przede wszystkim przemysł, bo jego zadłużenie wzrosło o ponad 216 mln zł. Należność handlu wzrosła o ponad 108 mln zł. Tu warto zaznaczyć, że dług budownictwa wzrósł „zaledwie” o 19 mln zł.

Liczba niesolidnych płatników nieustannie rośnie
W pierwszym kwartale wierzytelności firm względem banków i partnerów biznesowych wzrosły do 30,41 mld zł – o czym informowaliśmy w czerwcu. To pokazuje, że z miesiąca na miesiąc polskie firmy są w coraz głębszym dołku i trudno będzie im z niego wyjść.


Krajowy Rejestr Długów pęka w szwach
Liczba dłużników w Polsce jest coraz większa, a ich zadłużenia coraz wyższe. Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej podało nowe informacje o liczbie zadłużonych Polaków i wysokości ich długów. W ciągu zaledwie pięciu lat zadłużenie wzrosło aż o 182,5 proc.

W KRD widnieje 2,7 mln dłużników, a ich zaległości finansowe sięgają 54,7 mld zł – podaje Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Większość dłużników, bo 63 proc. stanowią mężczyźni. Są to najczęściej 30-40 latkowie z najmniejszych miejscowości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby