"Demoralizujący wpływ 500+". Zdaniem ekspertów lepsze było inne rozwiązanie

Ulga na dzieci przynosi Polakom coraz mniej korzyści.
Ulga na dzieci przynosi Polakom coraz mniej korzyści. Fot. Andrzej Michalik / Agencja Gazeta
Wartość odpisów z tytułu ulgi na dzieci maleje. Od momentu, kiedy taka możliwość zaczęła funkcjonować, Polacy korzystali z niej coraz częściej – do czasu. W tym roku zaczęła ona spadać w stosunku do lat poprzednich.


W 2007 roku Polacy po raz pierwszy mogli skorzystać z ulgi na dzieci – przypomina Business Insider. Wtedy z jej tytułu zostało odpisane 5,4 mld zł. W kolejnym roku było to 6 mld, a szczyt osiągnęło w 2015 toku z wynikiem 7 mld.


Niepełne dane Izby Administracji Skarbowej z bieżącego roku wskazują, że wartość odpisów opiewa na 5,5 mld zł.

Największe spadki odnotowano na Podlasiu – o 9 mln zł, w województwie łódzkim i małopolskim o ok. 5,7-5,6 mln zł oraz świętokrzyskim i lubelskim – o 3,5 i 3,1 mln zł. Znaczący wzrost odnotowano jedynie w woj. pomorskim, gdzie wartość odpisów wzrosła o 126,5 mln zł.


Przyczyny spadku wskazuje dla Business Insidera Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Przede wszystkim zmniejsza się liczba dzieci. W 2016 roku ulgę prorodzinną odpisano na 6 mln 419 tys. dzieci, a w 2017 liczba ta wynosiła 6 mln 381,5 tys. dzieci. Jak wynika z danych GUS, w 2017 urodziło się o 13 tys. mniej dzieci, więc liczba odpisów również będzie pomniejszona.


Także 500+ ma negatywny wpływ na ulgę prorodzinną. Program zmniejsza aktywizację zawodową Polaków. Ludzie korzystający ze świadczenia mogą zapomnieć o uldze lub po prostu nie chce im się komplikować wypełniania PIT. Część osób zrezygnowała też z pracy i nie ma od czego odpisać ulgi.

Cytowana przez Business Insidera była wiceminister finansów Irena Ożóg mówi wręcz o "demoralizującym wpływie" 500+.

Wyższy podatek przez wakacyjną pracę dziecka
Wakacje to dla młodych dobry okres nie tylko na odpoczynek, ale także podjęcie pierwszej pracy. Zarobione pieniądze mogą przeznaczyć na wymarzony wyjazd lub inne przyjemności. Ważne jednak, żeby ich pensja nie była zbyt wysoka, bo stracić na tym mogą rodzice.

Przekroczenie limitu dochodów może doprowadzić do utraty ulgi. O prawie podatnika do rozliczenia w charakterze samotnego rodzica oraz prawie do skorzystania z tzw. ulgi na dzieci decydują przychody pełnoletniego uczącego się dziecka.

Przy tym należy zaznaczyć, że kwota zarobiona przez dziecko nie może w skali roku przekroczyć 3089 zł. Dodatkowym warunkiem jest to, że młodociany nie może mieć ukończonych 25 lat. Może za to uczyć się lub studiować za granicą.

Wiemy, na co rodzice wydają pieniądze z 500 plus
Pieniądze otrzymane w ramach świadczenia 500 plus opiekunowie mogą wydać na na różne sposoby – kupić dzieciom nowe ubrania, wpłacać je co miesiąc na rachunek oszczędnościowy lub zainwestować je w dodatkową edukację. Właśnie ta trzecia pozycja cieszy się największym zainteresowaniem rodziców. Tak przynajmniej deklarują ci rodzice, którzy wzięli udział w badaniu.

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Santander Consumer Bank, które przywołuje PAP, aż 42 proc. rodziców, którzy korzystają ze świadczeń z tytułu 500 plus, zdobyte pieniądze przekaże na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i naukę języków obcych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby