Wiemy, co z banknotem 800 zł z Marią Konopnicką. Oto stanowisko Ministerstwa Finansów

Resort finansów odpowiedział na pomysł Eryka Łona. Nie zobaczymy w najbliższym czasie Marii Konopnickiej na banknocie 800 zł.
Resort finansów odpowiedział na pomysł Eryka Łona. Nie zobaczymy w najbliższym czasie Marii Konopnickiej na banknocie 800 zł. Wikimedia Commons
Wygląda na to, że nie ma na razie szans na pojawienie się banknotu 800 zł, na którym widniałby wizerunek Marii Konopnickiej. Pomysł członka Rady Polityki Pieniężnej Eryka Łona został zestrzelony przez Ministerstwo Finansów, które poinformowało, że w najbliższym czasie nie ma w planach emisji nowych banknotów.


Banknot 800 zł za wychowanie ośmiorga dzieci
Z pomysłem emisji banknotu o nominale 800 zł z wizerunkiem słynnej pisarki Eryk Łon wystąpił w lipcowej wypowiedzi dla PAP. Nowy pomysł kontrowersyjnego ekonomisty przyciągnął jednak uwagę przede wszystkim z powodu przedziwnego uzasadnienia.

Pisząc o polityce prorodzinnej, Łon przypomniał bowiem, że Konopnicka wychowała z mężem ośmioro dzieci.

– Być może nawet chcąc uczcić pamięć Marii Konopnickiej i oddać twórczyni słów „Roty” należny hołd można by wprowadzić do obiegu banknot 800 złotowy z wizerunkiem Marii Konopnickiej – postulował.

Resort finansów: nie planujemy banknotu 800 zł
Trzech posłów - Maciej Masłowski, Paweł Skutecki (Kukiz'15) i Paweł Szramka (Konfederacja) - poprosiło Ministerstwo Finansów o oficjalne ustosunkowanie się do propozycji Łona. Odpowiedź na interpelację poselską nie pozostawia wątpliwości.

– NBP nie planuje obecnie wprowadzenia do obiegu nowych banknotów, w tym banknotu o wartości nominalnej 800 zł – pisze wiceminister finansów Piotr Nowak.

Wiceminister przypomina również, że póki co w obiegu cały czas pozostaje wprowadzona w 1995 r. seria banknotów z władcami Polski. Oznacza to równocześnie, że niewielka jest szansa na to, aby w najbliższym czasie na naszych banknotach pojawiła się kobieta - choć nawet w gronie władców Polski do wyboru są Jadwiga Andegaweńska oraz Anna Jagiellonka.


Dziwne pomysły Łona
Uhonorowanie rodzicielstwa Marii Konopnickiej nie jest jedyną propozycją Eryka Łona, która odbiła się w tym roku szerokim echem. Wcześniej proponował, aby Unia Europejska przyjęła złotówkę zamiast euro.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby