Polacy lubią odpoczywać od pracy. I dobrze, bo lenistwo wspiera polską gospodarkę

Polacy nie lubią pracować w weekendy. Wolą ten czas poświęcić na odpoczynek.
Polacy nie lubią pracować w weekendy. Wolą ten czas poświęcić na odpoczynek. Fot. Jedrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Europejczycy coraz częściej pracują w weekendy, tymczasem Polacy wolą ten czas poświęcić na odpoczynek od męczącego tygodnia. Okazuje się, że weekendowe leniuchowanie to dobre rozwiązanie dla naszej gospodarki, ponieważ brak wolnego to strata miliardów złotych.


Odsetek pracujących w soboty i niedziele regularnie spada od 15 lat – podaje Forsal. Rok temu sobotni wypad po pracy uskuteczniało 51,5 proc., a w niedzielę 26,2 proc. pracowników. Porównując to z rokiem 2003, liczba osób pracujących w soboty spadła o 15,3 pkt proc. w przypadku kobiet i 15,5 pkt proc. jeśli chodzi o mężczyzn.


Zanim Polska weszła do Unii, co czwarty Polak pracował w weekendy. Były to wartość 28 proc. w przypadku mężczyzn i 22. proc. w przypadku kobiet. W ciągu 15 lat odsetek ten spadł o 12,8 pkt proc. Z kolei, jeśli chodzi o całą Unię, to odsetek osób pracujących w weekendy wzrósł o 7,5 pkt proc.


Choć mogłoby się wydawać, że spadek liczby weekendowych pracowników może się odbić negatywnie na polskiej gospodarce, to jest zupełnie odwrotnie. Wskaźnik wzrostu gospodarczego przez te lata rósł. To dlatego, że bez odpoczynku nie ma rzetelnych pracowników. Natomiast wolne od pracy sprzyja regeneracji fizycznej.


Polacy wolą pracę od dłuższego weekendu
Co ciekawe, choć Polacy lubią odpoczywać, to 3-dniowy weekend nie jest dla nich. Badanie „The Workforce View 2019” przeprowadzone na 10 tys. europejskich pracowników udowadnia, że Polak to człowiek pracujący. Tylko 37 proc. polskich pracowników preferowałoby mieć dłuższy weekend. Wśród Europejczyków ten wynik jest o 19 proc. wyższy.

Czterodniowy tydzień pracy według ADP mógłby zrewolucjonizować produktywność, poprawić równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym pracowników i obniżyć poziom stresu. Pomimo sporej niechęci Polaków do tego rozwiązania (63 proc.), pojawiają się też jego zwolennicy.

Najwięcej z nich jest na półmetku swojej kariery zawodowej. Stanowią oni 41 proc. i są to osoby w wieku 35-44 lat. Może to mieć związek z natłokiem obowiązków związanych z rodziną i innymi sferami życia prywatnego. Ta grupa jest nawet w stanie zgodzić się na obniżkę płac w zamian za więcej dni wolnych.

Polacy chcą mieć wybór, by móc pracować w niedzielę
Ponad połowa Polaków jest zdania, że każdy powinien mieć możliwość wyboru czy chce pracować w niedzielę. Z kolei prawie połowa uważa, że w tym zakresie nie powinno być żadnych ograniczeń. Największymi przeciwnikami zakazu niedzielnego handlu są studenci i emeryci.

Ankieta przeprowadzona na Polakach przez SW Research pokazuje, że 55 proc. chce mieć wybór, a 47 proc. uważa, że nic nikt nie powinien ich ograniczać. Mowa oczywiście o pracy w niedzielę. Aż 85 proc. badanych uważa, że niedzielna praca powinna być dodatkowo wynagradzana.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby