Kopalnie zapłacą górnikom za nadgodziny. Chodzi o miliony złotych

Górnicy dostaną pieniądze za nadgodziny. Wzrośnie nie tylko miesięczna wypłata, ale także 14. i barbórka.
Górnicy dostaną pieniądze za nadgodziny. Wzrośnie nie tylko miesięczna wypłata, ale także 14. i barbórka. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Sąd Najwyższy orzekł w czwartek, że zebrania przed rozpoczęciem szychty i składanie raportów zalicza się do czasu pracy górnika. Tym samym kopalnie będą musiały wyłożyć miliony, żeby zapłacić swoim pracownikom za nadgodziny.


Jest to już drugi wyrok potwierdzający, że dodatkowe zajęcia wliczają się do czasu pracy – informuje Rzeczpospolita. Teraz każdy pracownik, który pozostaje w dyspozycji pracodawcy, może zaliczyć ten czas do płatnego czasu pracy. – Jest wówczas na terenie firmy i swoją aktywność fizyczną i psychiczną poświęca pracodawcy – podkreśla w rozmowie z dziennikiem adwokat Waldemar Gujski.

Wyrok sprawia, że zarobki górników wzrosną, ale nie tylko miesięcznie. Również 14. pensja i barbórka będą wyższe.

W polskich kopalniach jest zatrudnionych nawet kilka tysięcy osób, które mogą żądać wypłaty kilkudziesięciu tysięcy złotych za okres ostatnich trzech lat.

Zarabiają tak dobrze jak w IT
Bogaty jak górnik? To nie żart. Od górników lepiej zarabiają w Polsce tylko informatycy. Najbardziej intratnym miesiącem jest dla branży grudzień, kiedy pracownicy zatrudnieni w górnictwie dzięki przysługującym im dodatkom dostają nawet dwukrotność swojej miesięcznej pensji.

Praca górnika należy do zawodów podwyższonego ryzyka i bez wątpienia jest niebezpieczna. Jednak wynagrodzenie oraz liczne przywileje, jakie idą w parze z tym zawodem, są godne pozazdroszczenia.

Górnicy nie mogą pogodzić się z odwołaniem prezesa
To miło, że lubicie swojego prezesa, ale musimy go wyrzucić. Po co wam to pogotowie strajkowe, damy wam premię – tak można streścić list zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, o którym pisaliśmy w czerwcu w INNPoland.pl. Górnicy nie mogli pogodzić się z odwołaniem prezesa, który bronił spółki przed wyprowadzaniem z niej pieniędzy.


Daniel Ozon przestał być prezesem JSW 11 czerwca – wszystko odbyło się w bardzo burzliwych okolicznościach. Warszawską siedzibę spółki otoczyła policja, nie dopuszczając górników w pobliże obradującej rady nadzorczej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby