Zarabiają tak dobrze jak w IT. Mogą wyciągnąć nawet 13 tysięcy w jeden miesiąc

Górnictwo jest niebezpiecznym zawodem, lecz zarobki są prawie tak dobre, jak w IT.
Górnictwo jest niebezpiecznym zawodem, lecz zarobki są prawie tak dobre, jak w IT. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Bogaty jak górnik? To nie żart. Od górników lepiej zarabiają w Polsce tylko informatycy. Najbardziej intratnym miesiącem jest dla branży grudzień, kiedy pracownicy zatrudnieni w górnictwie dzięki przysługującym im dodatkom dostają nawet dwukrotność swojej miesięcznej pensji.


Trudna praca, lecz popłaca
Praca górnika należy do zawodów podwyższonego ryzyka i bez wątpienia jest niebezpieczna. Jednak wynagrodzenie oraz liczne przywileje, jakie idą w parze z tym zawodem, są godne pozazdroszczenia.

14 pensji w ciągu roku, 8 ton darmowego węgla, premie i nagrody zagwarantowane nawet, jeśli firma przynosi straty, a także dodatki do pensji za czas przepracowany pod ziemią oraz nagrody jubileuszowe w wysokości nawet czterech miesięcznych pensji po przepracowaniu 50 lat w zawodzie - na to wszystko może liczyć polski górnik.

Jednak nawet miesięczne zarobki bez dodatków są u górników na o wiele wyższym poziomie, niż pensje w innych zawodach. Według ostatnich statystyk GUS, na które powołuje się portal pulshr.pl, w 2017 r. miesięczna średnia krajowa wynosiła 4 530 zł, podczas gdy średnia dla górnictwa opiewała na kwotę 7 180 zł.


Prawie jak IT
To plasuje górnictwo na drugim miejscu najlepiej płatnych zawodów w Polsce. Wyprzedza je tylko branża IT, której w 2017 r. średnia pensja wynosiła 7 885 zł. Portal zwraca jednak uwagę, że średnią pensję górników zawyżają pensje kadry kierowniczej pracującej w biurach.

Co więcej, średnie wynagrodzenie znacznie podbija również ostatni miesiąc roku, kiedy to, ze względu na dodatki wynikające z Karty Górnika, pracownicy branży górniczej i wydobywczej otrzymują wysokie wypłaty okazjonalne. Z tego powodu ich grudniowe pensje mogą wynieść nawet 13 tys. zł.

Górnictwo w Polsce
Choć zatrudnienie w branży górniczej z roku na rok spada (w ciągu ostatnich dwóch lat o prawie 12 proc.), polski rząd nieodmiennie ukazuje wsparcie dla wydobycia węgla i podkreśla jej istotność dla polskiej gospodarki.

– Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na węglu są i w dającej się przewidzieć perspektywie pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego naszego kraju – pisał w liście do górników prezydent Andrzej Duda z okazji dzisiejszej Barbórki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.