Zarabiają tak dobrze jak w IT. Mogą wyciągnąć nawet 13 tysięcy w jeden miesiąc

Górnictwo jest niebezpiecznym zawodem, lecz zarobki są prawie tak dobre, jak w IT.
Górnictwo jest niebezpiecznym zawodem, lecz zarobki są prawie tak dobre, jak w IT. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Bogaty jak górnik? To nie żart. Od górników lepiej zarabiają w Polsce tylko informatycy. Najbardziej intratnym miesiącem jest dla branży grudzień, kiedy pracownicy zatrudnieni w górnictwie dzięki przysługującym im dodatkom dostają nawet dwukrotność swojej miesięcznej pensji.


Trudna praca, lecz popłaca
Praca górnika należy do zawodów podwyższonego ryzyka i bez wątpienia jest niebezpieczna. Jednak wynagrodzenie oraz liczne przywileje, jakie idą w parze z tym zawodem, są godne pozazdroszczenia.

14 pensji w ciągu roku, 8 ton darmowego węgla, premie i nagrody zagwarantowane nawet, jeśli firma przynosi straty, a także dodatki do pensji za czas przepracowany pod ziemią oraz nagrody jubileuszowe w wysokości nawet czterech miesięcznych pensji po przepracowaniu 50 lat w zawodzie - na to wszystko może liczyć polski górnik.

Jednak nawet miesięczne zarobki bez dodatków są u górników na o wiele wyższym poziomie, niż pensje w innych zawodach. Według ostatnich statystyk GUS, na które powołuje się portal pulshr.pl, w 2017 r. miesięczna średnia krajowa wynosiła 4 530 zł, podczas gdy średnia dla górnictwa opiewała na kwotę 7 180 zł.


Prawie jak IT
To plasuje górnictwo na drugim miejscu najlepiej płatnych zawodów w Polsce. Wyprzedza je tylko branża IT, której w 2017 r. średnia pensja wynosiła 7 885 zł. Portal zwraca jednak uwagę, że średnią pensję górników zawyżają pensje kadry kierowniczej pracującej w biurach.

Co więcej, średnie wynagrodzenie znacznie podbija również ostatni miesiąc roku, kiedy to, ze względu na dodatki wynikające z Karty Górnika, pracownicy branży górniczej i wydobywczej otrzymują wysokie wypłaty okazjonalne. Z tego powodu ich grudniowe pensje mogą wynieść nawet 13 tys. zł.

Górnictwo w Polsce
Choć zatrudnienie w branży górniczej z roku na rok spada (w ciągu ostatnich dwóch lat o prawie 12 proc.), polski rząd nieodmiennie ukazuje wsparcie dla wydobycia węgla i podkreśla jej istotność dla polskiej gospodarki.

– Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na węglu są i w dającej się przewidzieć perspektywie pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego naszego kraju – pisał w liście do górników prezydent Andrzej Duda z okazji dzisiejszej Barbórki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby