Zarabiają tak dobrze jak w IT. Mogą wyciągnąć nawet 13 tysięcy w jeden miesiąc

Górnictwo jest niebezpiecznym zawodem, lecz zarobki są prawie tak dobre, jak w IT.
Górnictwo jest niebezpiecznym zawodem, lecz zarobki są prawie tak dobre, jak w IT. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Bogaty jak górnik? To nie żart. Od górników lepiej zarabiają w Polsce tylko informatycy. Najbardziej intratnym miesiącem jest dla branży grudzień, kiedy pracownicy zatrudnieni w górnictwie dzięki przysługującym im dodatkom dostają nawet dwukrotność swojej miesięcznej pensji.


Trudna praca, lecz popłaca
Praca górnika należy do zawodów podwyższonego ryzyka i bez wątpienia jest niebezpieczna. Jednak wynagrodzenie oraz liczne przywileje, jakie idą w parze z tym zawodem, są godne pozazdroszczenia.

14 pensji w ciągu roku, 8 ton darmowego węgla, premie i nagrody zagwarantowane nawet, jeśli firma przynosi straty, a także dodatki do pensji za czas przepracowany pod ziemią oraz nagrody jubileuszowe w wysokości nawet czterech miesięcznych pensji po przepracowaniu 50 lat w zawodzie - na to wszystko może liczyć polski górnik.

Jednak nawet miesięczne zarobki bez dodatków są u górników na o wiele wyższym poziomie, niż pensje w innych zawodach. Według ostatnich statystyk GUS, na które powołuje się portal pulshr.pl, w 2017 r. miesięczna średnia krajowa wynosiła 4 530 zł, podczas gdy średnia dla górnictwa opiewała na kwotę 7 180 zł.


Prawie jak IT
To plasuje górnictwo na drugim miejscu najlepiej płatnych zawodów w Polsce. Wyprzedza je tylko branża IT, której w 2017 r. średnia pensja wynosiła 7 885 zł. Portal zwraca jednak uwagę, że średnią pensję górników zawyżają pensje kadry kierowniczej pracującej w biurach.

Co więcej, średnie wynagrodzenie znacznie podbija również ostatni miesiąc roku, kiedy to, ze względu na dodatki wynikające z Karty Górnika, pracownicy branży górniczej i wydobywczej otrzymują wysokie wypłaty okazjonalne. Z tego powodu ich grudniowe pensje mogą wynieść nawet 13 tys. zł.

Górnictwo w Polsce
Choć zatrudnienie w branży górniczej z roku na rok spada (w ciągu ostatnich dwóch lat o prawie 12 proc.), polski rząd nieodmiennie ukazuje wsparcie dla wydobycia węgla i podkreśla jej istotność dla polskiej gospodarki.

– Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na węglu są i w dającej się przewidzieć perspektywie pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego naszego kraju – pisał w liście do górników prezydent Andrzej Duda z okazji dzisiejszej Barbórki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.