Koniec z abonamentem RTV. „Finansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu państwa”

Media publiczne będą finansowane z budżetu państwa.
Media publiczne będą finansowane z budżetu państwa. Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
Polacy od lat narzekają na konieczność płacenia abonamentu RTV. Wielu z nich w ogóle tego nie robi. Już niebawem ten obowiązek może zostać zniesiony, co zapowiedział wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski.


– W przyszłej kadencji Sejmu na pewno wprowadzimy rozwiązania, które w sposób systemowy zapewnią finansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu państwa – przekonywał Lewandowski w rozmowie z PAP.

Wiceminister był gościem Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Tam przypomniał, że media publiczne od lat są finansowane z budżetu państwa – albo bezpośrednio gotówką, albo za pomocą rekompensaty.

– Z badań wynika, że Polacy nie chcą płacić abonamentu, nawet ci, którzy lubią telewizję publiczną. Wydaje mi się, że pomysł płacenia abonamentu jest już niemożliwy w tej chwili do utrzymania, w związku z powyższym w przyszłej kadencji Sejmu na pewno definitywnie rozwiążemy tę kwestię już systemowo w oparciu o finansowanie z budżetu państwa” – oznajmił Lewandowski.


Zdaniem ministra do rozstrzygnięcia pozostają kwestie techniczne
A konkretniej wybór między gotówką a obligacjami. Dodał, że oczekiwania dotyczące poziomu przyszłego finansowania mediów są różne. Natomiast jego zdaniem kwota nie powinna przekraczać 2 mld zł, włączając w nią zarówno telewizję, jak i radio.


– Z badań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że to powinno być między 2,6 a 2,8 mld zł, żeby w całości wypełnić misję, jaką oczekuje KRRiT. Rada Mediów Narodowych upiera się przy wskaźniku uzależnionym od PKB, który miałby wynosić około 3,5 mld [...]. W mojej ocenie nie więcej niż 2 mld zł to jest wystarczająca kwota dla wszystkich mediów publicznych, tj. publicznego radia, publicznych lokalnych stacji radiowych i telewizji publicznej” – wyjaśnił minister.


Według wiceszefa resortu kultury wprowadzenie nowych przepisów będzie banalne – uzależnione od woli politycznej i możliwości budżetu. – Obecna ustawa o radiofonii i telewizji, dzięki wprowadzeniu karty powinności mediów, daje bardzo prosty mechanizm do wprowadzenia bezpośredniego finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Myślę, że to nie jest sprawa skomplikowana, jeżeli będzie decyzja polityczna, to jesteśmy w stanie dosyć szybko te kwestie wyjaśnić – wskazał Lewandowski, zapewniając, że projekty odpowiednich rozwiązań ustawowych są już gotowe.

Abonament RTV to absurd
Ta ustawa już dawno powinna zostać zniesiona, bo jak pisaliśmy w INNPoland jest tak dziurawa, że nie wiadomo, jak ją stosować. Listonosz ma prawo sprawdzić, czy masz w domu telewizor, ale ty masz prawo nie wpuścić go za drzwi. Jak zamontujesz sobie własne radio w służbowym samochodzie, to pracodawca musi za nie płacić abonament. I tak do końca nie wiadomo, za co płacimy abonament – ta ustawa nadaje się tylko do poprawki.

Okazuje się, że podstawowy problem to interpretacja zapisów ustawy. Na przykład Poczta Polska, zobowiązana do jego pobierania ma na swojej stronie zupełnie inne zapisy, niż w ustawie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła