"Nie chcą tym kłuć w oczy w kampanii wyborczej". Rząd po cichu zamraża prace nad likwidacją OFE

OFE będzie zlikwidowane, ale dopiero po wyborach.
OFE będzie zlikwidowane, ale dopiero po wyborach. Fot. Bartosz Banka / Agencja Gazeta
Projekt ustawy, która ma rozwiązać problem OFE, przewiduje, że zgromadzone pieniądze trafią na prywatne indywidualne konta emerytalne lub na konta w ZUS. Niestety prace nad ustawą zostały zawieszone i ruszą ponownie dopiero po wyborach.


Projekt ustawy został zaprezentowany w maju. Jej zadaniem jest uporanie się z problemem, jakim jest OFE. Wszystkie pieniądze, które w tym momencie znajdują się w funduszu (162 mld zł), mają trafić na prywatne indywidualne konta emerytalne członków OFE lub do ZUS.

O opóźnieniu rządowych prac nad OFE donosi Rzeczpospolita. Rząd zamierza kontynuować prace, ale dopiero po wyborach. – Jeśli wygramy, a mamy nadzieję, że tak się stanie, wrócimy do tej sprawy po wyborach. Przekształcenie OFE nastąpi w takim przypadku od 1 lipca przyszłego roku – mówi dziennikowi osoba powiązana z rządem.

– Rząd odkłada prace nad likwidacją OFE, bo nie chce w kampanii wyborczej kłuć w oczy 15-proc. prowizją, którą zamierza pobrać przy tej okazji – mówi dziennikowi anonimowe źródła z jednej z instytucji finansowych zaangażowanych w rynek OFE.

Zmiany w systemie emerytalnym wprowadzą w przyszłości chaos
– Nie jesteśmy w stanie dojść, ile zgromadziliśmy na emeryturę i ile możemy mieć na starość – alarmowała w kwietniu profesor z SGH i była wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak.

162 miliardy złotych z naszych kont w OFE, trafi na nasze prywatne, indywidualne konta emerytalne. Co dalej, zależeć będzie od właściciela konta – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Właściciele kont – i przelanych na nie środków – będą mieli możliwość przekazania ich do ZUS, ewentualnie pozostawienia na IKE. Przeniesienie pieniędzy do IKE będzie obciążone opłatą przekształceniową w wysokości 15 proc. zgromadzonych środków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę