Google zapłaci ogromną karę. To bardzo zła wiadomość dla technologicznych gigantów

Google zapłaci francuskiemu rządowi prawie miliard euro w ramach ugody w dochodzeniu dot. unikania podatków.
Google zapłaci francuskiemu rządowi prawie miliard euro w ramach ugody w dochodzeniu dot. unikania podatków. Fot. Robert Scoble / CC BY 2.0
Niemal miliard euro zgodziło się zapłacić francuskiemu rządowi Google w ramach ugody w w toczącym się od kilku lat dochodzeniu w sprawie unikania płacenia podatków. Jest to co prawda mniej niż domagała się francuska prokuratura - ale kara to może mocno zaboleć innych unikających podatków gigantów technologicznych.


Na karę składają się grzywna w wysokości 500 mln euro oraz 465 mln euro podatków. Co prawda w 2016 r. francuskie ministerstwo finansów domagało się od technologicznego giganta aż 1,6 mld euro - jednak wykluczało wówczas również ugodę, więc, jak widać, jego stanowisko ewoluowało z czasem.

Jak przypomina agencja Reuters, Google płaci niewielkie podatki w większości krajów Europy. Wykorzystuje do tego lukę w międzynarodowym prawie podatkowym: transakcje sprzedaży są finalizowane przez pracowników irlandzkiego oddziału firmy.

Zła wiadomość dla firm technologicznych
Jeden z prawników Google'a stwierdził co prawda, że ugoda pozwoli "raz na zawsze rozwiązać wszelkie dotychczasowe spory", jednak inne firmy technologiczne tego optymizmu zapewne nie podzielają.

Odpowiedzialny za budżet francuski minister Gerald Darmanin powiedział w czwartek dziennikowi "Le Figaro", że ugoda z Google stworzy prawny precedens dla innych firm technologicznych. Według niego, francuski rząd prowadzi już rozmowy z kilkoma tego typu firmami, jednak nie wymienił ich z nazwy.

UE pracuje nad podatkiem cyfrowym
W krajach Unii Europejskiej trwają prace nad podatkiem cyfrowym - dodatkową daniną, która miałaby objąć największe firmy technologiczne. Jest on potocznie zwany podatkiem GAFA (nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple) przyjęła Francja.


Polski rząd jednak w tej kwestii ostro się miota: na zakończenie swojej wizyty w naszym kraju amerykański wiceprezydent Mike Pence stwierdził, że Stany Zjednoczone "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" przez Polskę propozycji podatku od usług cyfrowych, "które utrudniły wymianę handlową pomiędzy naszymi krajami.

Kilka dni później premier Mateusz Morawiecki mówił jednak, że polski rząd walczy z rajami podatkowymi, jakie tworzą dla siebie takie firmy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę