Przyznano tegoroczne "antynoble". Polacy wśród laureatów najzabawniejszej nagrody naukowej

Polacy zostali nagrodzeni antynoblem za badania nad namagnesowaniem karaluchów.
Polacy zostali nagrodzeni antynoblem za badania nad namagnesowaniem karaluchów. Fot. 123rf.com
Zgodnie z tradycją, na kilka tygodni przed ogłoszeniem laureatów nagrody Nobla, świat naukowy przyznaje inne, znacznie bardziej osobliwe wyróżnienia. Ig Noble, czyli tzw. antynoble, honorują badania, które "najpierw wywołują śmiech, ale potem zmuszają do myślenia". W tym roku jedną z nagród otrzymali Polacy, którzy badali... namagnesowane karaluchy.


Nagrody rozdane zostały już po raz 29. podczas ceremonii na Uniwersytecie Harvarda. Ich laureaci nie mieli jednak okazji zbyt długo smakować zwycięstwa w świetle reflektorów, gdyż triumfalne przemowy - jak co roku - przerywała im po minucie specjalnie zaangażowana do tego ośmiolatka.

- Przestań, proszę. Znudziłam się - tymi okrutnymi słowami dziewczynka wyrzuca ze sceny zwycięzców, którzy usiłują przemawiać dłużej niż minutę. Na pocieszenie laureaci otrzymują banknot 10 trylionów dolarów Zimbabwe. Niestety, waluta ta już dawno temu wyszła z użycia...

Namagnesowane karaluchy
Nagrodzone badanie, w którym brali udział m.in. polscy naukowcy - Agnieszka Górecka, Aleksandra Urbanek i Tomasz Paterek - dotyczyło namagnesowania żywych i martwych karaluchów. Naukowcy odkryli, że żywe karaluchy, a także inne owady wydają się być zdolne do wykrywania pól magnetycznych i mogą się same magnesować - jednak żywe karaluchy rozmagnesowują się znacznie szybciej niż martwe.


Wbrew pozorom, badania te mogą mieć wpływ na nasze życie. Jak stwierdzili cytowani przez PAP naukowcy, „nie tylko pozwolą nam lepiej zrozumieć różne sposoby postrzegania świata, ale mogą także znaleźć zastosowanie w ulepszonych stworzonych przez ludzi czujnikach inspirowanych ich biologicznymi odpowiednikami”.

Ig Noblem nagrodzono również w tym roku m.in. maszynę do zmiany pieluch, ustalenie, ile śliny dziennie produkuje 5-latek czy odkrycie, które części ciała są najbardziej przyjemne do drapania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę