Konkurs na szefa Polskiej Agencji Kosmicznej miał być ustawiony. Jest zawiadomienie do prokuratury

Według informacji "Rzeczpospolitej", przy wyborze nowego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej mogło dojść do naruszenia prawa.
Według informacji "Rzeczpospolitej", przy wyborze nowego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej mogło dojść do naruszenia prawa. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Wygrany przez Michała Szaniawskiego konkurs na prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej mógł być ustawiony. Według jego kontrkandydata, nowy szef PKA nie spełnia m.in. wymogów formalnych. Posłowie opozycji zapowiadają złożenie wniosku do prokuratury.


O wątpliwościach związanych z konkursem na szefa Polskiej Agencji Kosmicznej napisała piątkowa "Rzeczpospolita". Gazeta dotarła do skargi na komisję konkursową wysłanej przez jednego z kontrkandydatów Szaniawskiego do premiera i trzech ministrów.

Szereg zarzutów
Według autora skargi, Szaniawski ma nie spełniać m.in. wymogów formalnych stawianych prezesowi Polskiej Agencji Kosmicznej. - Zgodnie z ustawą prezes musi posiadać co najmniej tytuł zawodowy magistra lub równorzędny. Szaniawski ukończył studia w Belgii, a jak wywodzi autor skargi, Polska nie posiada z tym krajem umowy o uznawaniu wykształcenia, więc bez nostryfikacji dyplom nie jest ważny - czytamy.

Informator gazety podkreślił również, że Szaniawski nie posiada wymaganych czterech lat stażu pracy w sektorze naukowym, przemysłowym lub administracji publicznej.

W maju, jeszcze podczas prac nad nowelizacją ustawy o PKA, posłanka opozycji Agnieszka Pomaska pytała w Sejmie minister Emilewicz - pod której kontrolą znajduje się PAK - o to, czy ustawa zmieniana jest po to, by prezesem agencji został Michał Szaniawski.

Co ciekawe, pełniący obowiązki szefa PKA Szaniawski już wcześniej stawał w konkursie na to stanowisko. Jednak ponieważ konkurs rozpisany był jeszcze według zasad sprzed nowelizacji, kandydatura Szaniawskiego... została odrzucona.


Będzie zgłoszenie do prokuratury
Jak podaje PAP, Agnieszka Pomaska wraz z innym posłem PO Zbigniewem Konwińskim, poinformowała w piątek, że złoży zawiadomienie do prokuratury "w związku z przebiegiem tego konkursu i w związku z podejrzeniem, że ten konkurs był ustawiony".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę