UE ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Wydatki na ekologię są ważniejsze

Unia Europejska tworzy nowy wieloletni budżet. Z unijnego tortu Polsce ma tym razem dostać się mniejszy kawałek.
Unia Europejska tworzy nowy wieloletni budżet. Z unijnego tortu Polsce ma tym razem dostać się mniejszy kawałek. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
W Brukseli właśnie powstaje wieloletni budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Największym priorytetem w planie finansowym według Ursuli von der Leyen, nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej, powinien być tzw. zielony ład. Jednak ekologia kosztuje niemało i trzeba znaleźć na nią pieniądze. Znajdą się, lecz kosztem unijnych funduszy dla krajów członkowskich – w tym Polski.


Potrzeba pieniędzy na ekologię
Jak donosi „Rzeczpospolita”, w nowym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej Polska może stać się wielkim przegranym. Wysoki rangą zachodni dyplomata przekazał dziennikowi informacje, że w toku negocjacji budżetowych UE zaproponowano utrącenie krajom członkowskim części unijnych funduszy.

– Można zaoszczędzić 100 mld euro na polityce rolnej i polityce spójności – wyjaśnia „Rz”. W pierwszym obszarze obciętoby ok. 60 mld euro, w drugim - 40 mld euro. Polska na tym rozwiązaniu utraciłaby nawet 12,9 miliardów euro.

Winne są „ambicje klimatyczne i ekologiczne” nowej Komisji Europejskiej. Pieniądze mają pójść na „zielony ład” oraz nowoutworzony Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

Nie oznacza to jednak, że pieniądze Polska utraci bezpowrotnie. Z koperty na ekologię Polska również będzie mogła uszczknąć coś dla siebie. Jednak jak zauważa „Rz”, „ w przeciwieństwie do klasycznej polityki spójności i polityki rolnej nie są to pieniądze z góry podzielone na państwa członkowskie. Trzeba o nie konkurować z innymi, a z tym do tej pory Polska miała problem”.

Walka ze smogiem
Kilka miesięcy temu Komisja Europejska groziła zabraniem Polsce 8 mld euro unijnych dotacji na walkę ze smogiem. Wszystko z powodu niewywiązywania się naszego kraju z prawidłowej realizacji programu "Czyste powietrze".

Ostatecznie pieniądze zostały w Polsce, o czym poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Rząd obiecał zmienić sposób przyznawania dotacji mieszkańcom w taki sposób, by środki szybciej do nich trafiały.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)