Jeszcze długo będziemy truci węglem. PiS zapowiada, do kiedy "dokładnie"

Wicerzecznik PiS nie umie podać konkretnej daty "rozwiązania problemu węgla".
Wicerzecznik PiS nie umie podać konkretnej daty "rozwiązania problemu węgla". Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Wycofamy się z węgla wtedy, gdy to będzie możliwe i pod względem społecznym i pod względem bezpieczeństwa energetycznego – zapowiedział w piątek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Nie podał jednak konkretnej daty, gdyż „zależy to od wielu czynników”, a problemu węgla nie można rozwiązać "od tak".


Polska węglem stoi
Wczorajsze strajki klimatyczne zalały większe polskie miasta. Hasła „Mam tak samo jak ty, miasto moje, w nim dym” czy „Kto nie skacze, ten za smogiem” zawisły na transparentach niesionych przez młodych ludzi. Problem zanieczyszczonego powietrza w Polsce jest widoczny gołym okiem – wystarczy wyjrzeć przez okno w sezonie grzewczym.

Wraz z pogorszeniem się jakości powietrza, wśród Polaków pojawia się więcej zgonów. Nie są to spekulacje, a informacje potwierdzone badaniami Narodowego Funduszu Zdrowia. Autorzy raportu „Analizy przyczyn wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2017 r.” wykazali, że w pierwszym miesiącu 2017 roku liczba zgonów była aż o 23,5 proc. większa niż 12 miesięcy wcześniej. Powód? Wysokie stężenie pyłów PM10 w powietrzu.

W świetle coraz dramatyczniejszych danych na temat polskiej energetyki i światowych zmian klimatycznych, rządowi PiS zarzuca się opieszałość. Jako głównego winowajcę wskazuje się gospodarkę oparta na węglu i decyzje polityczne, które umacniają monopol czarnego surowca w Polsce. W tej sprawie wypowiedział się wicerzecznik partii rządzącej, Radosław Fogiel.


Nie można wycofać się "od tak"
– Żeby wycofać się z węgla nie wystarczą dobre chęci, nie wystarczy zaklinanie rzeczywistości. Musimy mieś realne, stabilne źródła zasilania. Mityczne wiatraki nie zapewnią nam stabilnego zasilana sieci energetycznej – powiedział w Polsat News.

Wicerzecznik PiS ocenił, że problemu węgla nie można rozwiązać „od tak”. – Wycofamy się z węgla wtedy, gdy to będzie możliwe i pod względem społecznym i pod względem bezpieczeństwa energetycznego – wyjaśnił.

Nie podał jednak konkretnej daty, ponieważ - jak stwierdził - zależy to od wielu czynników. Zauważył, że polska gospodarka oparta jest na węglu i jego wydobyciu. Zwrócił również uwagę, że polscy politycy chcą inwestować w energetykę jądrową i powoli do tego dążą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)