Mali i mikro biznesmeni oczkiem w głowie PiS. PiS zaprezentował "piątkę dla przedsiębiorców"

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował "piątkę dla przedsiębiorców"
Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował "piątkę dla przedsiębiorców" fot. Twitter / PiS
Podczas sobotniej konwencji PiS w Katowicach premier Mateusz Morawiecki zaprezentował "Pakt dla przedsiębiorców". W obietnicach wyborczych znalazło się pięć punktów.


Piątka dla przedsiębiorców
- Musimy dbać o małych, mikro i średnich przedsiębiorców. Mamy sygnał dla nich, że aktywne państwo jest z wami i chce wam służyć - mówi premier Mateusz Morawiecki do przedsiębiorców. - Będziemy walczyć z nieuczciwą konkurencją i patologiami, które podcinały wam do tej pory skrzydła. Nie dajcie sobie wmówić, że państwo i podatki to zło, do niczego nie potrzebne - kontynuował.

Pierwszym punktem z "piątki dla przedsiębiorców" PiS jest 500 złotych dla małych przedsiębiorców. Polegać będzie na uldze w płatności na ZUS. Przedsiębiorcy z miesięcznymi przychodami poniżej 10 tys. złotych i dochodami poniżej 6 tys. złotych, będą mieli ulgę na ryczałtowy ZUS w wysokości 500 złotych. Rząd przeznaczy na to od 1,5 mld do 2 mld złotych z budżetu państwa.

Kolejną zmianą jest... brak zmian w ryczałtowym ZUS-ie. Premier odniósł się w ten sposób do medialnych doniesień o uzależnieniu ZUS-u od dochodów. Jak podkreślił, nie będzie żadnych zmian od 1999 roku, kiedy pomysł na ryczałtowy ZUS wszedł w życie i nie będzie żadnych zmian. Wydatek dla budżetu to ok. 1 mld złotych.


Kolejnymi punktami dla przedsiębiorców są podniesienie limitu przychodów, do którego polskie firmy mogą ryczałtowo rozliczać PITz 250 tysięcy euro do miliona euro rocznych przychodów (w przyszłości do 2 mln) oraz możliwość rozliczania się na 9-procentowej stawce CIT z ryczałtem do 2 mln euro przychodów (dziś jest 1,2 mln euro). Jak podkreślił Morawiecki, niższe podatki to wyższy koszt dla budżetu, lecz jest pewien, że państwo ten koszt "uniesie".

Ostatnią pozycją w nowej "piątce" jest miliard złotych na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać się na polskim rynku. Pieniądze w obszarze innowacyjności, rozwoju i wzrostu konkurencyjności.

Premier podkreślił również, że prezentowane przez PiS obietnice gospodarcze, w tym radykalne podniesienie płacy minimalnej, są według rządu rozsądne i dobrze rozłożone w czasie. Nazwał je "głęboką zmianą filozoficzną", która upodmiotowi wszystkich polskich pracowników.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)