Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość

Klienci Orange są atakowani przez oszustów wysyłających fałszywe faktury.
Klienci Orange są atakowani przez oszustów wysyłających fałszywe faktury. Fot. 123rf.com
Orange ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli operatora. "Przestępcy chcą Was przekonać do kliknięcia w podejrzany dokument" - pisze firma w komunikacie do klientów. Jednocześnie przypomina, że nigdy nie wysyła faktur w dokumencie Word. Jeśli dostaniesz taki rachunek, pod żadnym pozorem go nie otwieraj.


– Uważajcie na kolejny atak, podszywający się pod faktury Orange Polska! Przestępcy chcą Was przekonać do kliknięcia w podejrzany dokument, mając na tyle tupetu, by w treści maila sugerować... włączenie makr w dokumencie Word! – piszą przedstawiciele Orange w komunikacie skierowanym do klientów.


Orange ostrzega, że "o ile forma maila do złudzenia przypomina te wysyłane przez Orange Polska, wiadomość nie jest nadana z właściwego adresu".

Oszuści harcują
Pomarańczowy operator to niejedyna firma, której klienci trafili na celownik oszustów. Fałszywe maile trafiały też do odbiorców energii elektrycznej.

– Do PGE docierają sygnały od osób, które otrzymują fałszywe wiadomości e-mail wzywające do uregulowania rzekomych zaległych należności – ostrzega PGE w komunikacie prasowym.

Wiadomości sprawiają wrażenie wiarygodnych. Wysyłane są z adresu biuro@pge.pl i podpisane nazwiskiem Michał Sajewicz. Nadawca informuje o rzekomym błędnym wyliczeniu wcześniejszej faktury i wzywa do uregulowania różnicy.

Jak informuje spółka, fałszywe maile wysyłane są do odbiorców w całej Polsce. W przypadku otrzymania podobnej wiadomości, firma prosi o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzega przed wpłacaniem pieniędzy na konto przekazywane w korespondencji.


Atakowano także klientów Rossmanna. W rozsyłanych do nich SMS-ach znajduje się informacja o wygranej w konkursie ("rozdaniu"). Aby odebrać nagrody, musimy kliknąć w znajdujący się w wiadomości link.

– Po kliknięciu w link odbiorca wiadomości zostaje przeniesiony na specjalną, podrobioną stronę, która ma za zadanie upewnić go, że konkurs jest prawdziwy oraz że właśnie wygrał smartfona. Pod pretekstem opłacenia wysyłki jest on tam proszony o wpisanie danych do swojej karty płatniczej. Niestety, po ich podaniu nie otrzyma nowego telefonu – zamiast tego dane te zostaną wykorzystane do aktywowania płatnej subskrypcji – ostrzega Weronika Bartczak, ekspert CyberRescue, firmy zajmującej się pomocą osobom poszkodowanym przez cyberprzestępców.


Oszuści potrafią się też podszyć pod służby skarbowe. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach prosi, by uważać na fałszywe maile, których autorzy podszywają się pod urzędników. Otwarcie załącznika takiego maila może skutkować zawirusowaniem swojego sprzętu czy wręcz utratą pieniędzy.

"Urząd Skarbowy doręczył zawiadomienie о zamiarze wszczęcia kontroli w dniu 18.04.2016r. Wobec braku możliwości nawiązania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.04.2019r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.04.2019r. w celu ustalenia terminu wszczęcia kontroli. Urząd Skarbowy wyznacza termin wszczęcia kontroli na 29.04.2019r. о godz. 9.00."

Tak zaczynają się wiadomości, przed którymi ostrzega Izba Administracji Skarbowej w Katowicach. Według informacji na stronie Izby nie są one przygotowywane przez jej pracowników, a otwarcie załącznika może się wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)