Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.

Ile trzeba oszczędzać, żeby na starość mieć bezpieczną poduszkę finansową? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Ile trzeba oszczędzać, żeby na starość mieć bezpieczną poduszkę finansową? Postanowiliśmy to sprawdzić. Fot. kadr z serialu Duck Tales
Każdy z nas chciałby mieć na starość poduszkę bezpieczeństwa, prawda? Nawet ci, którzy głęboko wierzą w to, że po zakończeniu pracy zawodowej czekają ich regularne wypłaty z ZUS w niezłej wysokości, nie pogardziliby zapewne dodatkowym źródłem utrzymania. Policzyliśmy, ile by trzeba zarabiać, żeby na jesień życia odłożyć milion złotych.


Amerykańscy eksperci często radzą, żeby przez cały okres pracy starać się odłożyć na emeryturę dodatkowe milion dolarów. Równocześnie, aby oszczędzanie to zbytnio nie biło po kieszeni, zaleca się, aby na starość odkładać 10-15 proc. swojej pensji brutto.


CNBC, sprawdziło, ile musiałby zarabiać Amerykanin, aby odkładając 15 proc. swoich zarobków, w wieku 65 lat mieć na koncie milion dolarów.

W większości rozpatrywanych przez nich scenariuszy okazało się, że niezbędne zarobki przewyższają średnie dochody amerykańskiego gospodarstwa domowego.

A jak jest w Polsce?
Policzyliśmy, ile trzeba zarabiać w Polsce, żeby odkładając miesięcznie 15 proc. swojej pensji brutto, na starość mieć do dyspozycji okrągły milion złotych.

Są to rzecz jasna bardzo ogólne rachunki. Nie uwzględniają one np. zmian w zarobkach czy różnego rodzaju zawirowań, które mogą się przydarzyć w czasie całego życia zawodowego. Ale dają ogólny obraz tego, jak wizja sporych oszczędności na emeryturę ma się do naszych zarobków.


Według danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2019 r. wyniosło 4839,24 zł – ta kwota jest dla nas punktem odniesienia. Za wiek przejścia na emeryturę przyjmujemy z kolei 65 lat.

Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę? Najlepiej jest oczywiście zacząć odkładać pieniądze jak najwcześniej. Ale załóżmy, że zabierzemy się za to w wieku 25, 30 lub 40 lat.

Jeśli zaczniemy oszczędzać w wieku 25 lat

Aby odłożyć na emeryturę milion złotych, powinniśmy zarabiać miesięcznie ok. 13 894 zł (niemal 2,9 razy więcej niż aktualna średnia pensja krajowa), a odkładać 2084 zł.

Jeśli zaczniemy oszczędzać w wieku 30 lat

Podejmując decyzję o oszczędzaniu w wieku 30 lat, musimy już zarabiać odpowiednio więcej: ok. 15 873 zł (ok. 3,28 razy więcej niż średnia krajowa). Co miesiąc odkładać powinniśmy wtedy ok. 2381 zł.

Jeśli zaczniemy oszczędzać w wieku 40 lat

Z kolei 40-latek rozpoczynający odkładanie pieniędzy na emeryturę, powinien aż do końca pracy zawodowej zarabiać ok. 22 223 zł (prawie 4,6 razy więcej niż średnia krajowa), a oszczędzać – ok. 3334 zł.


Milion może nie wystarczyć
To brzmi zachęcająco: na starość choć na chwilę zostać milionerem. Warto jednak pamiętać, że niekoniecznie oznacza to, że będziemy pływać w dostatku.

Dane ZUS wskazują bowiem, że aktualnie na emeryturze żyjemy średnio ok. 20 lat. Milion na koncie w momencie zakończenia pracy oznacza, że miesięcznie będziemy mieć do dyspozycji dodatkowe 4,1 tys. zł. Kwota oczywiście nie do pogardzenia – jednak niższa jest nawet od dzisiejszej średniej pensji krajowej.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)