Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu

Medal noblowski, który otrzyma Olga Tokarczuk, zrobiony jest z 18-karatowego stopu złota pokrytego 24-karatowym czystym złotem.
Medal noblowski, który otrzyma Olga Tokarczuk, zrobiony jest z 18-karatowego stopu złota pokrytego 24-karatowym czystym złotem. Fot. 123rf.com
W czwartek wczesnym popołudniem ogłoszono decyzję, która w kraju już odbiła się szerokim echem: polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. Nagroda to oczywiście niesamowity prestiż – ale i konkretne nagrody finansowe.


3,58 mln zł tylko dla Tokarczuk
Przede wszystkim bardzo konkretna jest nagroda finansowa, którą otrzyma polska laureatka literackiego Nobla. Na konto Olgi Tokarczuk trafi 9 mln koron szwedzkich, czyli około 3,58 mln zł, pochodzące ze słynnego testamentu Alfreda Nobla.


Rzecz jasna, korzyści finansowe nie kończą się na tej nagrodzie. Praktycznie zagwarantowane jest, że zainteresowanie tłumaczeniami książek Tokarczuk na całym świecie wzrośnie – a wraz z nim zyski ze sprzedaży.

Oprócz Tokarczuk w czwartek nagrodzono również Petera Handke. Nie będą się jednak musieli dzielić nagrodą (jak to zazwyczaj dzieje się w dziedzinach takich jak fizyka, chemia i medycyna), gdyż otrzymali je za inne lata: Handke przyznano Nobla za rok 2019, zaś Tokarczuk – nagrodę za 2018 r., opóźnioną z powodu skandalu, który wstrząsnął przyznającą nagrodę Szwedzką Akademią.


Złoty medal autorstwa Szweda
Kiedy 10 grudnia – w rocznicę śmierci Alfreda Nobla – Olga Tokarczuk oficjalnie odbierze literacką nagrodę Nobla, otrzyma ona złoty medal. Literackie odznaczenie zostało zaprojektowane przez szwedzkiego rzeźbiarza Erika Lindberga i przedstawiony jest na nim młody mężczyzna siedzący pod drzewem laurowym. Po drugiej stronie medalu znajduje się podobizna słynnego fundatora nagrody.Medale noblowskie zrobione są z 18-karatowego stopu złota pokrytego 24-karatowym czystym złotem. Jest on wart pomiędzy 6250 a 7 tys. dolarów ( od24 500 do 27 400 zł). Produkuje go firma Svenska Medalj z miasta Eskilstuna w środkowej Szwecji.


Ktokolwiek jednak, kto chciałby kupić od któregoś laureata jego medal, powinien przygotować się na znacznie większy wydatek. Wieść niesie, że w 2015 r. medal Leona Ledermana sprzedany został za 765 tys. dolarów (2,99 mln zł) – pieniądze te zapłaciły za jego leczenie. Z kolei w 2014 r. na aukcji w Christie’s medal Jamesa D. Watsona osiągnął cenę 4,74 mln dolarów (18,6 mln zł).

Jaki podatek zapłaci Tokarczuk?
Rzecz jasna, według polskiego prawa, pieniądze z nagrody Nobla to najzwyklejszy w świecie dochód. Fiskus pobiera od nagród 10 proc. podatku – co znaczy, że pisarka musiałaby zapłacić państwu ok. 350 tys. zł.

Jak jednak pisze serwis money.pl, resort finansów analizuje, czy nie zwolnić Tokarczuk z podatku od wygranej: – Jest to brane pod uwagę – przyznaje w rozmowie z portalem rzecznik MF. Ostateczną decyzję podejmie minister finansów Jerzy Kwieciński, minister finansów, który w tej chwili przebywa w Luksemburgu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)