Szary dom w Oxfordzie przy ulicy Northmoor Road 20, wybudowany w latach dwudziestych XX wieku, stwarza niepozorne wrażenie. Choć nie wyróżnia się wśród innych, bardziej okazałych architektonicznie uniwersyteckich budynków, to nie o kompozycję w nim chodzi, lecz o historię. W budynku mieszkał i tworzył jeden z najbardziej cenionych twórców fantasy wszech czasów – J.R.R Tolkien.
Dom Tolkiena na sprzedaż
Autor znany m.in. z „Władcy pierścieni” czy „Hobbita” mieszkał i tworzył w tym budynku w latach 1930-1947. To właśnie w tym domu spod pióra pisarza wyszedł Biblio Baggins i część historii o Drużynie Pierścienia. Z tego powodu zwyczajny, ceglany budynek, wybudowany w latach 20-stych dla akademickich pracowników, uznawany jest za „ważną część historii Oxfordu”, jak podaje BBC.
Ze względu na jego walory historyczne dom Tolkiena został wyceniony na 4,5 miliona funtów (ponad 22 miliony złotych). Ostatni nabywca kupił go w 2004 roku za ponad 1,5 miliona funtów.
Dwupiętrowy dom, w którym zawczasu pisarz mieszkał z rodziną, posiada 6 sypialni, spiżarnię i salę śniadaniową. Jest również salon, niegdyś pełniący funkcję gabinetu Tolkiena, w którym autor tworzył dzieła. Budynek zajmuje powierzchnię 4 000 mkw. i położony jest na dużej, zielonej działce w centrum Oxfordu.
Shire na Kaszubach
Twórczość J.R.R. Tolkiena nadal rozpala wyobraźnie fanów. Jakiś czas temu informowaliśmy o pomyśle Pawła Sokoła na stworzenie na Kaszubach polskiej krainy hobbitów. Z pomocą rodzinnych oszczędności i crowfundingu uzbierał kwotę, jaka była potrzebna mu do ruszenia z działalnością.
Niestety, nawałnica, która przeszła przez Dziemiany, gdzie Sokół rozpoczynał budowę, zniszczyła las w "polskim Shire" i zniweczyła plany przedsiębiorczego Polaka. Mimo to mężczyzna nie poddał się i nadal pracuje nad projektem, jak donosił portal niestatystyczny.pl.