Od 1 stycznia 2020 roku każdy podatnik i płatnik będzie wpłacał PIT, CIT i VAT na jedno indywidualne konto. Do ostatecznego terminu zostało dwa tygodnie, a dotychczas konto utworzyło ledwie 226,7 tys. podatników, jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Uspokajamy - konta nie trzeba tworzyć osobiście, bo zostało wygenerowane automatycznie.
Zostały dwa tygodnie
O konieczności korzystania z własnego mikrorachunku mało kto słyszał. Tymczasem samych podatników CIT jest ok. 500 tys., osób rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym ponad 1,2 mln, a podatników PIT ponad 25 mln, jak zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”.
Nie jest to rachunek firmowy, który musi trafić na białą listę VAT, ani nie dotyczy wyłącznie osób prowadzących własną działalność. Jak zauważa dziennik, założenie i posiadanie numeru do rozliczeń z fiskusem jest obowiązkowe również dla innych podatników PIT, CIT i VAT, np. dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Mikrorachunek podatkowy ma ułatwić obywatelom płacenie podatków. Jak czytamy na rządowej stronie podatki.gov.pl, dzięki niemu wszystkie podatki - PIT, CIT i VAT - płatnik będzie mógł uiszczać w jednym miejscu. Pożyteczny jest również dla osób, które zmienią nazwisko, siedzibę firmy lub się przeprowadzą - rachunek podatkowy pozostaje niezmieniony. Ma także ułatwić szybszą obsługę płatności podatków i umożliwić sprawniejsze otrzymanie potrzebnych zaświadczeń, np. o niezaleganiu w podatkach.
– Dziś przedsiębiorcy płacą podatki na rachunki swoich urzędów skarbowych.
Każdy urząd posługuje się kilkoma numerami - różnymi dla różnych rodzajów podatku,
a firma płacąc podatki musi często wykonać przelewy na kilka różnych rachunków. Od 1 stycznia 2020 r. większość rachunków urzędów skarbowych do wpłat zobowiązań podatkowych zostanie zastąpiona przez indywidualny rachunek przypisany do każdego podatnika – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Jak założyć mikrorachunek?
Mikrorachunku nie trzeba zakładać - konta są już utworzone dla wszystkich płatników. Aby sprawdzić jego numer wystarczy skorzystać z darmowego online generatora na rządowej stronie lub udać się do dowolnego urzędu skarbowego i spytać o własny numer mikrorachunku.
Do korzystania z własnego mikrorachunku niezbędny będzie dla osób fizycznych numer PESEL (dla tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT) lub numer NIP (dla podatników VAT lub prowadzących działalność gospodarczą oraz dla płatników podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne).
Prowadzenie mikrorachunku jest bezpłatne. Jak przypomina rządowy portal podatkowy, strony internetowe inne niż oficjalne, oferujące wygenerowanie rachunku lub numery rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, mogą być próbą wyłudzenia. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy.
Wyzwanie dla skarbówki
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, eksperci oceniali, ze własny numer rachunku do rozliczeń ze skarbówką będzie ogromnym wyzwaniem dla administracji skarbowej.– Sama idea jest bardzo dobra, ale administracja skarbowa będzie musiała być dobrze przygotowana od strony technicznej. Podatnika nie powinno interesować, czy te pieniądze są na pewno wszędzie dobrze ulokowane – ocenił w rozmowie z Katarzyną Florencką Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy i ekspert Konfederacji Lewiatan.