Sam pomysł wolnego dnia wydaje się w aktualnej sytuacji lekko absurdalny. Praktycznie nie wychodzimy z domu, bo kwarantanna i #homeoffice2020, dookoła ludzie tracą pracę... A tutaj ktoś prosi szefa o dzień urlopu? Tymczasem jeśli źle znosimy psychicznie to, co dzieje się dookoła nas – warto to jednak rozważyć.
Konieczność pracy zdalnej spadła na nas znienacka. Niektórzy przystosowali się do niej całkiem nieźle, inni jednak ledwo ze wszystkim nadążają. Zresztą w kolejnym już tygodniu kwarantanny, w koszmarnie niepewnej sytuacji, stres zaczyna odczuwać wiele osób.
W normalnej sytuacji po prostu wzięłoby się dzień wolnego na psychiczną regenerację – ale coś, nad czym jeszcze miesiąc temu nikt by się szczególnie nie zastanawiał, teraz może budzić wątpliwości.
Bo czy w sytuacji, w której firmy zaczynają bankrutować, a ludzie dookoła nas tracą pracę i źródło utrzymania, sama idea wolnego dnia na "podładowanie" nie jest fanaberią?
Wolne na kwarantannie
Z taką oceną nie zgadza się dr Kaja Prystupa-Rządca, ekspertka ds. zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego.
– Przerwy są nam bardzo potrzebne, zwłaszcza w sytuacji, w której część z nas dopiero uczy się pracować zdalnie i jest tym coraz bardziej przeciążona. Ogromnie przytłaczające dla wielu osób mogą też być kolejne wprowadzane ograniczenia. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, to uważam, że jak najbardziej powinno się wziąć taki wolny dzień – stwierdza.
Kluczowe jest tutaj rzeczywiście stwierdzenie: "jeśli tylko mamy taką możliwość". Szkodliwe byłoby namawianie do wolnego kogoś, kto właśnie z całych sił pomaga ratować znajdującą się w ogromnych tarapatach firmę – to oczywiste.
Jeśli jednak wiemy, że ten jeden dodatkowy dzień nie pozbawi nas pracy, to warto szczerze porozmawiać ze swoim szefem czy szefową. Ten jeden dzień może im przywrócić zmotywowanego, trochę chociaż wypoczętego pracownika.
Jak odpoczywać?
Ale ważne jest też, żeby ten dzień naprawdę wykorzystać na regenerację psychiczną, po której wrócimy do pracy z nowymi siłami.
– Ważne jest żeby pomyśleć, jak spędzimy ten czas. Jeżeli nie mamy możliwości aby wyjść do ogrodu, przewietrzyć się, to można spróbować zrobić coś nowego, na przykład ugotować nową potrawę. Tylko wtedy nasz mózg naprawdę odpoczywa. Jeżeli w dniu wolnym siedzimy przed komputerem czy przed telewizorem, to nie da nam tak efektywnego wypoczynku – podkreśla dr Prystupa-Rządca.
Z rad ekspertki warto skorzystać również wtedy, gdy z uwagi na sytuację w naszej firmie na dzień wolnego nie możemy sobie pozwolić. Wówczas dobre zaplanowanie spędzenia tego czasu wolnego, który mamy, jest dla naszego dobrostanu psychicznego na wagę złota.