Reklama.
Od poniedziałku na naukę zdalną przejdą klasy 1-3 szkoły podstawowej – co oznacza, że cała edukacja w polskich szkołach z powrotem stała się zdalna. Z tego powodu wielu rodziców zostanie się w domu, a w części firm może zacząć brakować rąk do pracy.
Czytaj także: Od narodowej kwarantanny dzielą nas już tylko dni. Obliczono, kiedy się jej spodziewać
Z badania "KoronaBilans MŚP" zleconego przez Krajowy Rejestr Długów BIG wynika, że aż 37,8 proc. małych i średnich firm liczy się z nieobecnością pracowników podczas nauki zdalnej – podaje za PAP portal forsal.pl.
Niewiele mniejszych przedsiębiorstw może sobie pozwolić na odesłanie załogi na pracę zdalną – czyli na to, co robią wielkie korporacje. A nieobecności mogą być naprawdę znaczące. Jedna czwarta firm spodziewa się, że nieobecna z powodu opieki nad dziećmi może być nawet połowa pracowników. 64 proc. respondentów przewiduje natomiast, że absencja z powodu nauki zdalnej sięgnie 25 proc. osób zatrudnionych.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Od poniedziałku rodzicom, którzy będą musieli zająć się dziećmi podczas nauki zdalnej, przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Według rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał od 9 do 29 listopada 2020 roku. Do tego czasu rząd wstępnie planuje edukację zdalną. Jednak premier Mateusz Morawiecki zastrzegł, że zamkniecie szkół może zostać przedłużone.Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8 lat. Świadczenie mogą otrzymać także ubezpieczeni opiekunowie m.in. dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.