Obecnie trwa etap zero. Szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy w placówkach medycznych. Kiedy rozpocznie się kolejna tura i kto się na nią załapie?
– "Grupa pierwsza" rozpocznie szczepienie 25 stycznia – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Jak donosi RMF24, do szczepienia na kolejnym etapie będą uprawnieni m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.
Zapisy na szczepienia dla osób spoza priorytetowych grup rozpoczną się 15 stycznia.
Szczepienia w Polsce
Do Polski dotarło 670 tys. dawek szczepionki, 204 tys. zostało już rozdystrybuowanych. "Liczba osób zaszczepionych w Polsce wynosi obecnie 136 262. Według dostępnych statystyk jesteśmy 3. państwem pod względem liczby zaszczepionych w UE" – napisał na Twitterze Michał Dworczyk.
Szef kancelarii premiera informował wcześniej, że rząd zaczął prowadzić indywidualne rozmowy z producentami na temat ewentualnego zakupu szczepionek poza procedurą wspólnych unijnych zamówień. Jak sam zastrzegł, sprawa ta wywołuje emocje na forum międzynarodowym.
Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego z pytaniami o szczegóły akcji objęcia pracowników oświaty szczepieniami przeciw COVID-19. Chodzi m.in o upewnienie się, czy z programu będą mogli skorzystać wszyscy pracownicy sektora edukacji, nie tylko nauczyciele.
Związkowcy apelują również o to, by szczepienia dla pracowników oświaty rozpoczęły się wcześniej, przed powrotem do zajęć stacjonarnych w szkołach.
Przypomnijmy, z nieoficjalnych informacji wynika, że powrót dzieci z klas I-III do szkół jest możliwy po 17 stycznia.
Szczepienia przeciw Covid-19 zostaną opłacone z budżetu państwa. Średni koszt netto jednej szczepionki wyniesie 38,05 zł. Łącznie mogą kosztować ponad 2 mld zł, jednak rząd nie określa całościowego kosztu programu.
W 2021 r. rząd planuje zakupić ponad 60,5 mln szczepionek przeciwko Covid-19, a w kolejnym ponad 1,52 mln. Rządowe rachunki zakładają, że program szczepień obejmie wszystkie osoby dorosłe.