Reklama.
To wbrew zapewnieniom rządu, który twierdził, że tarcza antykryzysowa zwolni przedsiębiorców z obowiązku zapłaty abonamentu RTV. Teraz jednak okazuje się, że zapisy ustawy zupełnie inaczej interpretuje Poczta Polska, która abonament ściąga.
Czytaj także: Ta mapa pokazuje absurd obostrzeń w naszym kraju. Polska czerwoną plamą
Czy hotele muszą płacić abonament?
Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej rozesłało do przedsiębiorców bulwersujące pismo, w którym ujawnia, że po pandemii zamierza ściągać z przedsiębiorców zaległy abonament.Wszystko dlatego, że w ustawie covidowej znalazł się zapis o "wstrzymaniu" pobierania opłat abonamentowych w okresie obowiązywania stanu epidemii. I to już dla narodowego operatora wystarcza, aby ścigać nawet przedsiębiorców, którzy w epidemii działać nie mogli.
"Zobowiązania te powstały i powinny zostać uregulowane po wygaśnięciu ww. przepisów" – tłumaczy Poczta Polska. I dodaje: "Abonenci, którzy uregulowali opłatę abonamentową za cały rok 2020, nie nabyli prawda do zwrotu nadpłaty za okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego, ponieważ taka nadpłata nie powstała".
Ile kosztuje abonament RTV w 2021?
Jak pisaliśmy w INNPoland, od początku tego roku obowiązują wyższe stawki za abonament radiowo-telewizyjny. Opłata wynosi 7,50 za radio i 24,50 za odbiornik telewizyjny i radiowy. Daninę należy płacić regularnie, do 25 dnia każdego miesiąca.Użytkownicy, którzy uiszczą opłatę abonamentową za cały rok do 25 stycznia 2021, otrzymają 10-procentową zniżkę. W ten sposób można zaoszczędzić około 30 złotych.
Osoby, które się od płatności uchylają, muszą się natomiast liczyć z dotkliwymi karami, które mogą sięgać 30-krotności wysokości miesięcznego abonamentu. To aż 735 zł. Aby kara mogła zostać nałożona, kontroler musi wejść do domu i stwierdzić obecność nieopłaconego odbiornika. Wiele osób decyduje się go po prostu nie wpuszczać.