Skarb Państwa może boleśnie odczuć skutki pozwów przedsiębiorców za lockdown.
Skarb Państwa może boleśnie odczuć skutki pozwów przedsiębiorców za lockdown. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Reklama.
W sprawach sądowych Skarb Państwa będzie reprezentowany przez Prokuratorię Generalną. Jej rzecznik prasowy potwierdził w rozmowie z serwisem Business Insider, że do tej pory z sądu przyszły zawiadomienia o dwóch sprawach, wytoczonych przez właściciela sieci siłowni oraz właściciela galerii handlowej za lockdown. Domagają się łącznie ok. 675 tys. zł rekompensaty od państwa.
Czytaj także: Branża fitness idzie do sądu. Szykuje pozew zbiorowy i walkę o odszkodowania za lockdown

Pozwy przedsiębiorców to zagrożenie dla budżetu?

Prokuratoria odmówiła komentarza na temat treści otrzymanych pozwów. Nieoficjalnie jednak rozmówca z rządu przyznał w rozmowie z BI, że sprawy te są dla rządzących źródłem dużych obaw. Niechęć do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego może bowiem mocno uszczuplić budżet państwa.
– Istnieją ryzyka dla budżetu związane z tym, że część roszczeń zostanie uznana za zasadne w sądach. Widzimy choćby jak sądy administracyjne w pierwszej instancji uchylają kary za złamanie przepisów epidemicznych. Argument jest właściwie wszędzie ten sam – zostały one wprowadzone rozporządzeniem, które wykracza poza delegację ustawową. To zaś oznacza złamanie konstytucji – mówi.

Sądy decydują w sprawie kar dla przedsiębiorców

Nie da się ukryć, że rząd nie ma zbytniego powodzenia w obronie przed sądami kar za łamanie wprowadzanych ograniczeń. Jak pisaliśmy w INNPoland, sanepid codziennie kontroluje nawet 1,3 tys. placówek gastronomicznych, które otworzyły się na klientów w ramach akcji OtwieraMY. Kontrolerzy wlepiają kary, ale sądy w przeważającej większości je oddalają.
Czym podpierają się sędziowie w swojej argumentacji? Wskazują m.in. na brak podstawy prawnej i niezgodność wprowadzonych przez rząd zakazów epidemicznych z konstytucją. Chodzi tutaj właśnie o wprowadzenie ograniczeń za pomocą rozporządzeń. Tymczasem art. 22 konstytucji głosi, że takie ograniczenia mogą być wprowadzane w drodze ustawy.