Komu przysługuje ubezpieczenie zdrowotne? I czy można z niego skorzystać w momencie, kiedy jest się na urlopie bezpłatnym? Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego i bezpłatnego urlopu.
Ubezpieczenie zdrowotne funkcjonuje w Polsce na dwa sposoby – ubezpieczenie ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób ubezpieczonych i prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które jest dobrowolne.
W pierwszym przypadku osoby pracujące na umowie o pracę, zleceniobiorcy, emeryci i renciści oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacają lub mają za siebie opłacane z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia zdrowotne.
W drugiej opcji chcący się ubezpieczyć musi wpłacać składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi 9 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia, włącznie z wypłatami z zysku, z poprzedniego kwartału. W tym momencie to 509,09 zł. Opłacanie składki pozwala na bezpłatne korzystanie z opieki medycznej w publicznych placówkach ochrony zdrowia.
Urlop bezpłatny a ubezpieczenie zdrowotne – czy przysługuje?
Urlop bezpłatny jest przerwą w wykonywaniu pracy, udzieloną pracownikowi na jego pisemny wniosek.
Urlop bezpłatny stanowi okres zawieszenia stosunku pracy, więc ustaje w tym przypadku tytuł uprawniający do podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
To znaczy, że pracownik korzystający z urlopu bezpłatnego traci prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu, a więc przestaje mieć możliwość korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w publicznych placówkach ochrony zdrowia.
Co wtedy zrobić? Osoba, która traci prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, powinna zostać do niego zgłoszona jako członek rodziny. Ma obowiązek tego dokonać pracujący małżonek, małżonek-emeryt lub pracujące dziecko w ciągu 7 dni od dnia zaistnienia wystąpienia powodów dokonania zgłoszenia. Ubezpieczenie przysługuje wtedy od dnia zgłoszenia.