Już po majówce otwarte zostaną sklepy budowlane i możliwa będzie sprzedaż detaliczna w galeriach handlowych. Będziemy mogli wrócić do zwiedzania muzeów i galerii sztuki. W kolejnych dniach rząd zdecydował się również na otworzenie hoteli. Są też dobre informacje dla gastronomii i klubów fitness. Minister Adam Niedzielski przedstawił plan luzowania gospodarki w maju.
W środowy poranek (28.04.2021), tuż po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotycząca nowych obostrzeń epidemicznych, które będą obowiązywać w maju.
Przypomnijmy - obecnie obowiązujące przepisy mają być utrzymane do końca majówki. Od 26 kwietnia do 3 maja zamknięte pozostają m.in. wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, galerie handlowe, gastronomia i hotele.
"Trzecia fala się przełamała"
O ostrożnym optymizmie względem radzenia sobie z pandemią COVID-19 mówił w czasie konferencji premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył jednak, że koronawirus jest nadal groźny - w szpitalach wciąż przebywa około 25 tysięcy osób, z czego o życie na łóżkach respiratorowych walczą 3 tysiące osób.
– Ostatnie dni pokazały jednak, że idziemy w lepszym kierunku. Że ta trzecia fala się prawdopodobnie przełamała. Dlatego, do tego wyczekiwanego odmrażania, musimy podejść z cierpliwością i pokorą (...) musimy też zachować elastyczność reagowania, gdyby zwiększyła się liczba zakażań – podkreślał premier.
od 1 maja - baseny i zamknięte obiekty sportowe - dla grup dzieci i młodzieży
od 4 maja - galerie handlowe w limicie jedna osoba na 15 m2
od 4 maja - markety budowlane w limicie jedna osoba na 15 m2
od 4 maja - galerie sztuki i muzea w limicie jedna osoba na 15 m2
od 8 maja - hotele z obłożeniem 50 proc.
od 15 maja - ogródki gastronomiczne
od 29 maja - usługi gastronomiczne również wewnątrz lokali, w reżimie sanitarnym i z 50 proc. obłożenia
od 29 maja - kryte obiekty sportowe otwarte dla wszystkich z 50 proc. obłożenia. Siłownie, kuby fitness, solaria - limit 1 osoby na m2
Od 15 maja nie będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek na zewnątrz - przy zachowaniu dystansu 1,5 metra. Wciąż trzeba będzie jednak nosić maseczki w zamkniętych pomieszczeniach.
Od połowy maja będzie również możliwość organizacji przyjęć na świeżym powietrzu, w ramach ogródka, z limitem do 25 osób. W ten sposób - i z zachowaniem reżimu sanitarnego - będą mogły być organizowane w tym czasie komunie, wesela i wydarzenia kulturalne.
Imprezy okolicznościowe wewnątrz obiektów będą mogły odbywać się po 29 maja w limicie do 50 osób.
Od wtorku 4 maja do szkół mają wrócić dzieci z klas I-III. Od 29 maja do szkół wrócą wszyscy uczniowie.
O tym, że restauracje będą miały prawdopodobnie możliwość otworzenia swoich ogródków, słuchać było już od marca. Część lokali poczyniła już w tym kierunku poważne inwestycje. Gdy rząd przedłużył obostrzenia dla gastronomii aż do majówki, było to dla restauratorów sporym ciosem.
– Wydaliśmy 40 tys. złotych – mówił na początku kwietnia Witold Młynarczyk, właściciel dwóch restauracji w Olsztynie. W kwotę wliczone były zarówno koszty materiałów i postawienia samego ogródka, jak i dzierżawy terenu od miasta.
– Poszły na to ostatnie pieniądze – żalił się mężczyzna. Przed pandemią prowadził w mieście cztery lokale, w tym jeden z największych klubów muzycznych. Z powodu kryzysu, musiał zamknąć dwa z nich.