Ryzyko stóp procentowych
O aktualnej sytuacji opowiada mi dr Piotr Zegadło, ekspert w dziedzinie finansów z Akademii Leona Koźmińskiego.Niedobrze by było, gdyby rozwój sytuacji z frankowiczami w pewnym sensie zdemoralizował opinię publiczną: zbudował przekonanie, że jakby coś się stało, to ktoś nas uratuje. Jednak warto być świadomym tego, że umowy, które banki będą zawierać z kredytobiorcami teraz, to są najzwyczajniejsze, najbardziej standardowe umowy kredytowe. Nie ma tutaj raczej dużego ryzyka nieetycznych działań ze strony banków czy sytuacji z pogranicza jasności prawnej. Więc jeżeli ktoś będzie nadmiernie ryzykował, widząc, że ledwo mu dzisiaj starcza na ratę, to raczej trudno będzie mu uzyskać pomoc w przyszłości.
Jak świadomie brać kredyt hipoteczny?
Na co więc zwracać uwagę kiedy decydujemy się ubiegać o kredyt hipoteczny? Przede wszystkim: korzystać z materiałów dostarczanych nam przez same banki. Znajdują się tam m.in. symulacje rat miesięcznych przy różnych stopach procentowych – nie jest to wcale zbędna papierologia, która służy głównie zabezpieczeniu się przez bank. Wręcz przeciwnie: zdobycie tej informacji jest w naszym interesie, gdyż mówi nam o tym, czy na kredyt w ogóle nas stać.1. Przy zaciąganiu kredytu myśl długofalowo
Zmienne oprocentowanie może znacząco wpłynąć na wysokość raty: dobrze jest dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy i zrobić symulację raty kredytu przy różnych wysokościach oprocentowania. Ważne jest, aby nawet przy wyższych stopach procentowych być w stanie dalej spłacać kredyt.
2. Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi kredytu
Banki są prawnie zobligowane do przedstawienia nam szeregu ważnych informacji na temat kredytu, z którymi warto się zapoznać. Chodzi o: rodzaj i wysokość oprocentowania, całkowitą kwotę kredytu, całkowitą kwotę do zapłaty oraz rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) uwzględniającą wszystkie koszty.
3. Przeczytaj umowę kredytową przed jej podpisaniem
Przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać jej zawartość oraz przeanalizować aspekty takie, jak: oprocentowanie, prowizja i inne koszty dodatkowe, warunki wcześniejszej spłaty, warunki zmiany oprocentowania na zmienne (przy kredytach o okresowo stałym oprocentowaniu).
4. Zapoznaj się z czynnikami ryzyka oferowanego kredytu
Bank musi poinformować nas o wszystkich czynnikach ryzyka związanych z udzielanym kredytem. W przypadku kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu są to: symulacje kosztów kredytu dla różnych poziomów stopy referencyjnej, m.in. 3 proc., 5 proc. i 10proc. oraz dla aktualnego oprocentowania kredytu powiększonego o 4 punkty procentowe.
5. Wybierz odpowiedni dla Ciebie rodzaj oprocentowania kredytu zabezpieczonego hipotecznie
Jak przypomina KNF, w swojej ofercie kredytów hipotecznych banki powinny posiadać kredyty oprocentowane stałą stopą procentową lub okresowo stałą stopą procentową. Oprócz tego, klienci powinni mieć możliwość zmiany formuły oprocentowania ze zmiennej stopy procentowej na stałą lub okresowo stałą stopę procentową.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl