Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe. Przypomnijmy, to linia, którą ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. W polskim MSZ trwają właśnie analizy nad możliwymi skutkami tej decyzji.
Według komunikatu spółki Energinet, Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności 31 maja uchyliła pozwolenie środowiskowe wydane przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska 12 lipca 2019 roku. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd - informuje Business Insider Polska.
Chodzi o ocenę, czy inwestycja może zniszczyć albo uszkodzić tereny rozrodu lub wypoczynku niektórych gatunków myszy i nietoperzy występujących na obszarze lądowej części planowanego gazociągu na terenie Jutlandii oraz wysp Fionia i Zelandia.
Energinet, spólka która realizuje inwestycję na duńskim odcinku, jest w trakcie wyjaśniania decyzji o uchyleniu pozwolenia środowiskowego i przygotowuje się do wstrzymania budowy do czasu uzyskania niezbędnych pozwoleń.
– Musimy dokładnie zbadać, co dokładnie oznacza dla projektu Baltic Pipe cofnięcie pozwolenia, a zwłaszcza dla prac budowlanych w miejscach, gdzie występują chronione gatunki – mówi Marian Kaagh, wicedyrektorka spółki Energinet.
Polska nie jest stroną w sprawie i nie ma możliwości odwołania. Mimo to podjęte miały zostać “odpowiednie” działania kanałami dyplomatycznymi.
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zwraca jednak uwagę, że decyzja o cofnięciu pozwolenia dotyczy duńskiego odcinka Baltic Pipe. – Na pozostałych odcinkach prace trwają w sposób niezakłócony – podkreśla.
– Trzeba pamiętać, że projekt Baltic Pipe ma dla Europy strategiczny charakter, nikt nie powinien tracić tego faktu z oczu – podkreśla.
Baltic Pipe
– (Baltic Pipe) to milowy krok w uniezależnieniu od gazu rosyjskiego. Pracowaliśmy nad tym przez cały czas mojej kadencji. Temu służyły moje wizyty w Norwegii i Danii – mówił prezydent Andrzej Duda w 2020 roku, gdy informował o rozpoczęciu budowy gazociągu.
Projekt Baltic Pipe realizowany jest we współpracy polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ-SYSTEM i duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.
Inwestycja ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Baltic Pipe ma umożliwić transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach. Inwestycja została uznana przez Komisję Europejską za projekt wspólnego zainteresowania (PCI).
Projekt składa się z 5 głównych komponentów:
Gazociągu na dnie Morza Północnego - pomiędzy norweskim a duńskim systemem przesyłowym gazu
Rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego
Tłoczni gazu w Danii
Gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego - pomiędzy duńskim a polskim systemem przesyłowym gazu
Rozbudowy polskiego systemu przesyłowego
Energinet jest odpowiedzialny za budowę i rozbudowę pierwszych trzech elementów na terytorium Danii. Planowo transportu gazu miał być uruchomiony 1 października 2022 r.
Reklama.
Paweł Jabłoński
Wiceminister spraw zagranicznych
”Wiele wskazuje na to, że prace na duńskim odcinku, którego dotyczy dzisiejsza decyzja, zostaną wstrzymane jedynie czasowo, do momentu spełnienia wymogów środowiskowo-prawnych przez duńskiego inwestora.”