
Mokradła Polesia
– Polesie to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski – opowiada nam doktor Łukasz Kozub z Centrum Ochrony Mokradeł. – Najlepiej zachowane obszary bagienne na terenie naszego kraju są objęte najwyższa formą ochrony przyrody, czyli parkiem narodowym.Pokłady węgla pod torfowiskiem
Torfowiska to stałe magazyny pokładów węgla. Osuszając torfowiska, czyli wprowadzając powietrze do miejsc, które były przez setki czy tysiące lat zalane wodą, sprawiamy że te rośliny zaczynają się rozkładać. I emitują ten dwutlenek węgla z powrotem do atmosfery. Szacuje się że ok. 5 do 10 proc emisji gazów cieplarnianych w Polsce pochodzi właśnie z osuszania bagien i torfowisk. Takie osuszone torfowisko emituje około 20 ton CO2 z hektara rocznie.Czy sprawa jest przesądzona?
O eksploatację złoża "Sawin” stara się grupa Global Mineral Prospects, spółka-córka australijskiej firmy wydobywczej Balamara. Centrum Ochrony Mokradeł podkreśla, że dotychczas inwestor nie podał do publicznej wiadomości żadnych badań, które szacowałyby potencjalne straty w środowisku przyrodniczym w przypadku budowy kopalni, mimo że proces zmierzający do rozpoczęcia wydobycia węgla jest już bardzo zaawansowany.“Absurdem jest to, że w dobie kryzysu klimatycznego i potrzeby radykalnego obniżenia emisji gazów cieplarnianych wciąż trwają rozmowy o otwieraniu kolejnych kopalń węgla kamiennego. Komisja Europejska w ubiegłym roku zdecydowała o podniesieniu celu klimatycznego UE na rok 2030 do co najmniej 55 procent, a naukowcy i eksperci wskazują, że aby uniknąć najbardziej katastrofalnych skutków zmian klimatu wszystkie kraje unii europejskiej w tym Polska powinny odejść od węgla najpóźniej do 2030 roku. Tymczasem energetyka węglowa jest zdecydowanie największym źródłem emisji gazów cieplarnianych w Polsce. Co roku elektrownie opalane węglem emitują do atmosfery ponad 100 milionów ton dwutlenku węgla, co stanowi ok ¼ wszystkich emisji gazów cieplarnianych w naszym kraju. Budowa kopalni, która w planach ma wydobycie węgla energetycznego jest także nieracjonalna z ekonomicznego punktu widzenia. Wszystkie analizy ekonomiczne wskazują, że energetyka węglowa straci rację bytu ze względów ekonomicznych ok 2030 roku. Zdecydowana większość elektrowni w Polsce ma datę zamknięcia ok 2035.”
Co jest cenniejsze - woda czy węgiel?
– Już teraz polskie kopalnie węglowe odnotowują przede wszystkim straty. A analizy pokazują, że energetyka oparta na węglu nie będzie się w przyszłości opłacać zupełnie – mówi dr Agata Stasik z Akademii Leona Koźmińskiego."W Polsce właścicielem strategicznych złóż jest Skarb Państwa, który wydaje odpowiednie koncesje - najpierw na ich rozpoznanie, czyli przeprowadzenie badań geologicznych, a później eksploatację. O takie koncesje muszą się starać wszystkie podmioty - zarówno polskie, jak i zagraniczne. Tymczasem kondycja finansowa polskich spółek jest na tyle słaba, że raczej nie daje szans na rozpoczynanie tak kosztownych inwestycji. Nasze spółki są zresztą skoncentrowane na poważnych inwestycjach związanych z odchodzeniem od węgla. A pozyskanie wsparcia instytucji finansowych dla takiej inicjatywy jest dziś bardzo trudne. Banki odmawiają finansowania kredytów na wydobycie węgla, bo takie inwestycje nie mają perspektyw."
"Węgiel to jest towar, do tego stosunkowo łatwy do przesyłu i składowania. A Australia jest światowym potentatem w jego wydobyciu – trudno to to sobie wyobrazić, ale nawet my sprowadzamy węgiel z Australii. Dysponują najnowocześniejszymi technologiami. Najwyraźniej oszacowali, że węgiel pozyskany z poleskich złóż będą w stanie eksploatować taniej i sprzedawać z większym zyskiem niż robią to przestarzałe, nierentowne kopalnie w Polsce. Dodatkowo, ostatnie doniesienia mówią, że kopalnia ma być nastawiona na produkcję węgla koksowego służącego jako surowiec do produkcji stali, a nie surowiec energetyczny."
Kto kupi ten węgiel?
Prof. Arkadiusz Kustra z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwraca uwagę na inny problem związany z wydobyciem węgla na Polesiu."W sensie ekonomicznym przy dzisiejszych uwarunkowaniach związanych z pozyskaniem finansowania, zakresem inwestycji oraz warunkami prawnymi funkcjonowania, należy uznać, że niewiele nowych projektów broni się biznesowo. Chyba, że ceny na węgiel kamienny znacząco wzrosną w przyszłości, ale pytanie czy to realne i jaki impuls na świecie mógłby to spowodować. W przypadku spółki Sawin Global Mineral Prospects jej właściciel tj Balamara Resources Limited wykazuje dodatnie NPV w cyklu życia złoża. W sensie społecznym, nowa kopalnia dałaby zatrudnienie i miejsca pracy. Jako korzyść rozpatrywane może być również to, że dostarczyłaby może tańczy i węgiel, z którego będziemy jeszcze przecież przez jakiś czas korzystać. Nasza energetyka nie przestawi się na zieloną z dnia na dzień, więc będzie to zasób, po który moglibyśmy sięgnąć. W sensie środowiskowym projekt nowej kopalni też jest dyskusyjny i trudny ponieważ wiadomo gdzie złoże jest ulokowane."