Obecnie sprzedawcy internetowi muszą zarejestrować się do celów VAT w każdym państwie członkowskim, w którym osiągają obrót przekraczający określony ogólny próg.
Obecnie sprzedawcy internetowi muszą zarejestrować się do celów VAT w każdym państwie członkowskim, w którym osiągają obrót przekraczający określony ogólny próg. Fot. Pexels/HutchRock
Reklama.

Podatek VAT pobierany od wszystkich towarów

Progi, różniące się w zależności od kraju, zostaną ujednolicone. Od dnia 1 lipca innej wysokości progi będą zastąpione jednym wspólnym unijnym progiem 10 tys. euro, powyżej którego VAT musi zostać zapłacony w państwie członkowskim, do którego dostarczane są towary.
Aktualnie towary importowane do wspólnoty przez firmy spoza UE o wartości poniżej 22 euro są zwolnione z VAT. Zdaniem Komisji Europejskiej zwolnienie to jest nadużywane, gdyż nieuczciwi sprzedawcy spoza UE niewłaściwie oznakowują przesyłki, chociażby smartfony.
Niektóre przedsiębiorstwa zyskują tym przewagę nad ich konkurentami z UE, a oszustwa powodują stratę dla gospodarek państw członkowskich na kwotę ok. 7 mld euro rocznie.

Rząd szykuje rewolucję dla przedsiębiorców

Przedsiębiorców czeka więcej zmian. Mikroprzedsiębiorcy, rolnicy, a nawet osoby fizyczne już wkrótce nie będą musieli samodzielnie tworzyć umów o pracę lub zlecenia. Rząd planuje uruchomienie nowego portalu, który wyręczy ich w załatwianiu spraw papierkowych.

System elektroniczny
ma ułatwiać prawidłowe zawieranie kontraktu, dokonywanie zgłoszeń do ZUS i skarbówki, wyliczanie wynagrodzeń, składek czy podatków. W skrócie – kompleksowa usługa dedykowana mikroprzesiębiorcom. System ma zostać udostępniony na rządowym portalu praca.gov.pl.
Czytaj także: