
Lex TVN
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, potocznie nazywaną “lex TVN”. W artykule 35. można przeczytać o udzieleniu koncesji podmiotom mającym siedzibę w Polsce. Mowa również o podmiotach zagranicznych, ale pod warunkiem, że ich udział w spółce nie przekracza 49 procent.Programy satelitarne, takie jak TVN24 mogą być nadawane na podstawie koncesji z innego kraju. Ale naziemne, czyli główny kanał TVN, nie. Jednocześnie utrzymywanie przez firmę kanałów satelitarnych bez naziemnych ekonomicznie nie ma sensu.
A zatem Discovery może albo szukać nowej konstrukcji prawnej, albo wymyślić nowego partnera do spółki holenderskiej, do której formalnie należy TVN.
Arbitraż za TVN
Jakie mogą być konsekwencje przyjęcia nowych przepisów? Zdaniem mecenasa Piotra Schramma, partnera w Kancelarii Gessel, nowela naraża nasz kraj na arbitraż i konieczność zapłacenia kary za złamanie umowy podpisanej w latach 90. z USA.W roku 1990 Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi umowę, tzw. BIT (Bilateral Investment Treaties), czyli umowę o wzajemnym wspieraniu i ochronie inwestycji (...) która przewiduje zobowiązanie Polski do niedyskryminowania w Polsce inwestorów amerykańskich, czego wprowadzenie regulacji przedstawionych kilka dni temu przez posłów PiS-u byłoby wręcz sztandarowym przykładem.