Wzrastające rachunki za prąd boleśnie uderzają po kieszeniach wszystkich Polaków. Coraz większych podwyżek nie musimy jednak akceptować z bezsilnością. Zamiast tego możemy zacząć im przeciwdziałać - generując energię samodzielnie.
Według analiz Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami w ciągu czterech lat rachunki za prąd podskoczą średnio o 256 zł, a pod koniec dekady - podwyżki sięgną nawet 700 złotych!
Z tak drastycznymi skokami cen nie ma żartów. Ale co można zrobić? Trzeba płacić - chyba że zdecydujemy się żyć przy świecach, zrezygnujemy z korzystania z lodówki, a na kafelkach w kuchni rozpalimy sobie ognisko do gotowania potraw.
Na szczęście horrendalnie wysokie rachunki wcale nie muszą stać się i naszym udziałem. Można je zmniejszyć - i to konkretnie.
Energia ze słońca jest tańsza
Mowa oczywiście o panelach fotowoltaicznych. W najnowszym odcinku Mówię: Sprawdzam dołączyliśmy do ekipy montażowej firmy Zielona-Energia.com, która na naszych oczach zainstalowała na dachu domu o powierzchni 200 m kw. 16 paneli.
Oprócz zaopatrzenia się w wiedzę o tym, czym dokładnie fotowoltaika jest, jak wygląda i ile kosztuje proces instalacji paneli oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy fotowoltaicznej, porównaliśmy również rachunki od tradycyjnego dostawcy prądu z rachunkami za energię po instalacji paneli na własnej posesji.
I wiecie co? Roczne koszty za prąd po instalacji paneli fotowoltaicznych obniżyły się diametralnie. Zresztą - zobaczcie sami w wideo poniżej!
W przypadku komponentów użytych w trakcie tego montażu okres gwarancji producenta na panele fotowoltaiczne wynosi 25 lat (gwarancji produktowej i 25 letniej gwarancji na liniową moc wyjściową), zaś okres gwarancji producenta na falownik wynosi 10 lat. Firma udziela również 24-miesięcznej gwarancji na montaż, wadliwie wykonane prace.
Dodatkowo producent paneli zapewnia, że po 25 latach ich wydajność będzie wynosiła minimum 85,28 proc. Oznacza to, że panele nie stracą więcej wydajności rocznie niż pół procenta. Po tych 25 latach wciąż mamy efektywnie działający sprzęt.
Materiał powstał we współpracy zielona-energia.com.