Zamach na życie z powodu utraty pracy
Najczęstszymi przyczynami samobójstw są: choroba psychiczna lub zaburzenia psychiczne, zawody miłosne oraz nieporozumienia lub przemoc w rodzinie. W ostatnim czasie nastąpił gwałtowny wzrost liczby prób spowodowanych nagłą utratą źródła utrzymania. Tylko w pierwszych pięciu miesiącach tego roku było aż 70 takich przypadków - podaje agencja MondayNews.Dzięki pracy czuje się przydatny bądź przydatna społecznie. Może imponować w pewien sposób sobie i swoim bliskim. Nie wspominając nawet o tym, że jest w stanie tych bliskich utrzymać. To bardzo ważne obszary. Na tyle, że jeżeli w karierze zawodowej idzie coś bardzo nie tak, może to wywołać kryzys psychologiczny
Jak ocenić ryzyko samobójcze?
Utrata pracy (lub upadek własnego biznesu) to wydarzenie zmieniające cały system życiowy, który dana osoba mogła budować przez lata. Jest to wydarzenie wysoce stresujące. Jednak nie każdy, kto znajdzie się w takiej sytuacji, decyduje się na skończenie ze swoim życiem. Co zwiększa ryzyko próby suicydalnej?Zdarza się, że osoba, która zamierza targnąć się na swoje życie, wysyła wcześniej do otoczenia specyficzne sygnały. Na przykład pozbywa się ważnych dla niej wcześniej rzeczy, zaczyna porządkować swoje sprawy, naprędce domykać rozgrzebane projekty.
U osób w kryzysie da się również zauważyć obniżony nastrój czy zmianę codziennych aktywności. Przestają angażować się w życie społeczne, albo nie inicjują tych czynności, które wcześniej sprawiały im przyjemność.
Jak sobie pomóc w kryzysie?
Weronika Janeczko tłumaczy, że jeżeli to właśnie my jesteśmy osobą w kryzysie, warto dać sobie szansę na poradzenie sobie z nim. Najlepiej zgłosić się do specjalisty.“Działania terapeutyczne są w pierwszej fazie skoncentrowane na wyjściu z kryzysu. W kryzysie wydaje się nam, że znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia, nie potrafimy dostrzec innych rozwiązań, wpadamy w błędne koło. Terapia służy między innymi temu, by sprawdzić, co jeszcze naprawdę można zrobić.