Naukowiec zebrał cztery proste wskazówki, które pomogą zaakceptować ludzi, którzy nie myślą tak jak my. Jak zapewnia, stosowanie się do nich pozwala wzbogacić poznawczą różnorodność we własnym życiu … i zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie - na przykład w miejscu pracy.
1. Potraktuj to jak naukę
O rozmowie z osobą o innych wartościach myśl nie jak o walce, lecz jako o okazji do nauki. Otwartość na doświadczenia — stopień, w jakim jesteśmy zainteresowani odkrywaniem nowych rozwiązań i zastępowaniem rutyny niekonwencjonalnymi i nieznanymi
pomysłami — zmniejsza się wraz z wiekiem. Nie pozwól twojemu mózgowi zgnuśnieć i serwuj mu jak najczęściej nowe stymulacje.
2. Pamiętaj, że zrozumienie to nie to samo co zgoda
Chęć słuchania i uczenia nie wyklucza trzymania się własnych przekonań i wartości.
Akt słuchania nie oznacza zgody. Dodatkowo, gdy kogoś prawdziwie wysłuchamy, będzie nam łatwiej zrozumieć, co tak naprawdę wzbudza nasz sprzeciw/na co się nie zgadzamy.
3. Zaakceptuj własne emocje
Wartości są silnie powiązane z naszą
samooceną. Dlatego rozmowy o nich trudno zupełnie odrzeć z emocji. Zaakceptuj to, co czujesz i cierpliwie wysłuchaj drugiej strony. Gdy skończy, będziesz miał swoją przestrzeń do przedstawienia własnego punktu widzenia.
4. Zostań w rozmowie
… nawet jeśli poziom emocji będzie bardzo duży. Umiejętność pozostania w dialogu, nawet jeśli to, co zostało w jego trakcie powiedziane, nie odzwierciedla naszych osobistych wartości, wymaga ogromnej dyscypliny. Łatwiej jest odwrócić się na pięcie i odejść. Jednak nieprzerywanie takiej
niekomfortowej rozmowy pozwoli na odkrycie wielu prawd o nas samych. Da również szansę na przekonanie się, że z rozmówcą łączy nas prawdopodobnie więcej podobieństw, niż początkowo sądziliśmy.
Jak rozmawiać z "foliarzami"?
W InnPoland pisaliśmy również o tym jak rozmawiać z ludźmi wierzącymi w
teorie spiskowe.