Reklama.
Bazarki w sobotę i niedzielę
Zamiast supermarketów i dyskontów w niedziele mają być czynne miejskie stragany, na których handlować mają rolnicy lub osoby prowadzące z nimi gospodarstwa rolne - informują wiadomościhandlowe.pl.“Gmina udostępniałby w sobotę i niedzielę miejsca dla rolników, którzy chcą sprzedawać swoje produkty” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Nowe przepisy mają służyć zwiększeniu dochodów w gospodarstwach rolnych, upowszechnianiu produktów lokalnych oraz skracaniu i różnicowaniu kanałów dystrybucji poprzez tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży.
Sobota, a w szczególności niedziela, dla wielu rolników, z uwagi na charakter pracy w rolnictwie, jest często jedynym dniem w ciągu tygodnia, w którym mogą oni promować i sprzedawać swoje produkty. Natomiast mieszkańcy miast w weekend będą mogli w dzień wolny od pracy zapoznać się z ofertą tradycyjnych, zdrowych, dobrej jakości, polskich produktów.
Miejsce do prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników w sobotę i niedzielę mają wyznaczać rady gminy w uchwale, a rolnicy handlujący w weekendy mają być zwolnieni z opłaty targowej.
Czytaj także:Zaostrzenie zakazu handlu
Ponad połowa Polaków jest zdania, że sklepy powinny pozostawać otwarte bez względu na to, jaki jest dzień tygodnia. W badaniu przeprowadzonym przez CBRE 55 proc. ankietowanych chce zniesienia zakazu, 33 proc. uważa, że niedziele powinny być wolne, a 12 proc. nie ma zdania.Mimo to Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że na dobre bierze się za zaostrzanie zakazu handlu w niedzielę. W myśl nowych przepisów, w niedziele otworzą się tylko te placówki, których co najmniej połowa przychodów pochodzi z tytułu usług pocztowych.
Przypomnijmy, działanie w charakterze placówki pocztowej umożliwia otwieranie sklepów z pominięciem zakazu handlu w niedziele. Otwarcie placówekw taki sposób zapowiedziały lub wprowadziły liczne sieci, w tym: